Demokraté v pondělí předloží návrh ústavní žaloby na Trumpa | E15.cz

Demokraté v pondělí předloží návrh ústavní žaloby na Trumpa s cílem odvolat ho z funkce

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Demokraté v pondělí předloží ve Sněmovně reprezentantů návrh na novou ústavní žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa s cílem odvolat jej z funkce. Uvedl to člen Sněmovny reprezentantů Ted Lieu. Podle něj má návrh už podporu 180 kongresmanů. Demokraté chtějí Trumpa obvinit z "podněcování ke vzpouře" kvůli středečnímu útoku jeho příznivců na Kapitol, který si vyžádal pět obětí a několik desítek zraněných.

Snahu demokratů přimět Trumpa k odstoupení jen necelé dva týdny před ukončením mandátu, anebo spustit ústavní proces jeho odvolání, kritizoval Bílý dům. Případné sesazení z nejvyššího úřadu, o které se demokraté už jednou neúspěšně pokusili, by s ohledem na současný mandát šéfa Bílého domu působilo jen symbolicky, ale mohlo by Trumpovi zabránit v opětovné kandidatuře, tvrdí komentátoři.

Plány demokratů na ústavní žalobu na prezidenta (impeachment) Bílý dům označil za "politicky motivovaný" krok, který "by posloužil jedině k dalšímu rozdělení naší velké země", uvedl server BBC News.

Podle některých komentářů by byl impeachment jen symbolickou akcí, aby si Trump uvědomil svou odpovědnost za vpád do Kongresu. Prezident jen krátce předtím na shromáždění nedaleko Bílého domu opakoval svá nepodložená tvrzení o údajných podvodech při listopadových prezidentských volbách, v nichž prohrál, obvinil demokraty ze snahy hlasování zmanipulovat a své příznivce vyzval k pochodu ke kongresové budově.

Podle interních informací by Senát mohl převzít ze Sněmovny žalobu nejdříve 19. ledna, tedy den před Trumpových odchodem z funkce, a až poté by mohl následovat vlastní proces. Ústavní experti jsou rozděleni v názoru, zda by se po prezidentově odchodu z úřadu mohlo v impeachmentu pokračovat, připomněla BBC. Dodala, že v případě odsouzení v Senátu by Trump přišel o výhody zaručené bývalým prezidentům a senátoři by mu také mohli natrvalo zakázat veškeré veřejné funkce.

Trumpův zvolený nástupce Joe Biden uvedl, že rozhodnutí o impeachmentu je zcela věcí Kongresu, ale sám si myslí, že nynější prezident "už dlouho" není schopen plnit svou funkci.

 

Sněmovna reprezentantů kontrolovaná demokraty už předloni v prosinci obžalovala Trumpa ze zneužití pravomocí a obstrukcí vůči Kongresu, ale Senát ovládaný republikány prezidenta loni v únoru obou obvinění zprostil.

"Ještě žádný z prezidentů USA nebyl obžalován dvakrát," připomněla BBC a dodala, že vzhledem k podpoře Trumpa mezi republikánskými senátory se nezdá, že by impeachment mohl uspět. Pouze republikánská senátorka z Aljašky Lisa Murkowská zatím prohlásila, že Trump by měl odejít, protože už nadělal dost škody.

Trump byl třetím americkým prezidentem, který čelil ústavní žalobě. Jeho předchůdce také očistil Senát - Billa Clintona v roce 1999 a Andrewa Johnsona v roce 1868. Prezident Richard Nixon odstoupil ještě před vznesením žaloby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video