Do Británie mohou přijít až miliony Hongkonžanů. Mladí lidé však chtějí zůstat a bojovat s režimem

Hongkong mohou od neděle teoreticky opustit miliony lidí a přestěhovat se do Velké Británie. Ostrovní království zavedlo pro občany své bývalé kolonie speciální vízový program.

Hongkong mohou od neděle teoreticky opustit miliony lidí a přestěhovat se do Velké Británie. Ostrovní království zavedlo pro občany své bývalé kolonie speciální vízový program. Zdroj: Profimedia

V Hongkongu se již od roku 2019 konají prodemokratické protesty, které se ale tamní policii daří potírat.
Britský premiér Boris Johnson je ochotný přijmout miliony hongkongských uprchlíků. Politik je přitom dlouhodobě velkým kritikem migrace z Evropské unie a významně se zasadil o ukončení volného pohybu osob po brexitu.
V Hongkongu se již od roku 2019 konají prodemokratické protesty, které se ale tamní policii daří potírat.
Jedním z vůdců prozápadní hongkongské opozice je mediální magnát Jimmy Lai, který je už od prosince ve vazbě.
Carrei Lamová, správkyně Hongkongu
6
Fotogalerie

Britské úřady od neděle přijímají žádosti o speciální vízum, které umožní obyvatelům Hongkongu se trvale přestěhovat do Spojeného království. Velká Británie se tak snaží pomoci občanům své bývalé kolonie, v níž komunistická Čína v posledních letech čím dál tím intenzivněji potlačuje lidská práva. Píše o tom například BBC. Ačkoli se očekává, že nové příležitosti využijí statisíce lidí, většina Hongkonžanů podle odborníků zůstane doma.

Nový vízový program upravuje pravidla pro držitele takzvaných pasů britského občana, žijícího v zahraničí (BNO). BNO je cestovní dokument, o který si obyvatelé Hongkongu mohli požádat před rokem 1997, tedy než se městský stát vrátil pod čínskou správu. Ten jim ovšem až dosud nezaručoval žádná zvláštní práva, pouze umožňoval jeho majitelům navštívit Velkou Británii na půl roku bez nutnosti žádat o klasická víza a nedal se převádět na rodinné příslušníky. To se nyní změnilo.

Držitelé BNO pasů se odteď mohou díky novým vízům svobodně přestěhovat i se svými nejbližšími příbuznými do Spojeného království a legálně zde žít a pracovat po dobu pěti let. Po uplynutí této lhůty se navíc mohou rozhodnout v zemi trvale zůstat a za dalších dvanáct měsíců si zažádat o britské občanství. Navíc se na ně nebude vztahovat bodový imigrační systém, který Londýn po brexitu zavedl pro občany Evropské unie. 

Jedno takové speciální vízum pro majitele BNO pasu stojí 250 liber, tedy asi 7400 korun. Žadatelé musejí rovněž uhradit poplatek britskému veřejnému zdravotnictví ve výši 624 liber a prokázat, že budou finančně soběstační po dobu prvních šesti měsíců pobytu.     

„Jsem nesmírně pyšný, že jsme umožnili Hongkonžanům žít, pracovat a nalézt domov v naší zemi. Ctíme tak naše hluboké historické vazby a přátelství k hongkongskému lidu,“ uvedl britský premiér Boris Johnson. 

Zajímavé je, že právě zastánce brexitu Johnson a jeho Konzervativní strana jsou dlouhodobými kritiky migrace. Jejich úspěchy v posledních volbách z roku 2019 a v brexitové kampani před pěti lety byly z velké části postavené na myšlence ukončení volného pohybu osob z Evropy do Spojeného království. Sám Johnson během referenda vehementně varoval před přílivem milionů přistěhovalců z Turecka, pokud Británie zůstane součástí EU.

Na základě odhadů expertů může mít na nové vízum nárok až 5,4 milionu Hongkonžanů, čili zhruba 70 procent tamní populace. Johnson loni v létě sliboval, že Spojené království je schopné bez problémů přijmout až tři miliony hongkongských přistěhovalců. Přibližně sedm tisíc občanů Hongkongu už do Británie od té doby přišlo. Odborníci přesto předpokládají, že většina lidí velkorysé nabídky nevyužije a v příštích pěti letech se do Británie přesune „jen“ kolem 300 tisíc osob.

„Je vysoký počet těch, kteří odejít nechtějí. Zejména mladá generace,“ vysvětluje pro BBC Andrew Lo, hongkongský imigrační poradce. Podle něj nechce velká část mladých lidí zanechat Hongkong svému osudu. Raději zůstávají a snaží se politický režim v regionu změnit. Jiní si nepřejí opustit rodinu a přátele, na které se program nevztahuje. 

Řada jedinců se navrch obává toho, zda by v Británii nalezla pracovní uplatnění v době, kdy se země ekonomicky vyrovnává s následky pandemie a brexitu. Ve Spojeném království je aktuálně asi 1,7 milionu nezaměstnaných. Hongkonžané mají také strach, jak by je v nové vlasti přijalo britské obyvatelstvo, které je od brexitového referenda spíše protiimigračně naladěné.

Plánovaný exodus z asijského regionu může zkomplikovat též Peking. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien označil nový vízový program za zasahování do vnitřních záležitostí Číny a tamní úřady prý nebudou uznávat BNO pasy za legitimní cestovní doklad. 

Komunistická vláda v Pekingu zpřísnila svůj postoj k Hongkongu v roce 2019, poté co ve městě propukly násilné prozápadní protesty. Loni v létě byl na region uvalen nový bezpečnostní zákon, který úřadům zjednodušil eliminaci nepohodlných aktivistů. Od té doby byly v metropoli zatčeny stovky lidí. Vůdcové protestů, byli buď jako například mediální magnát Jimmy Lai uvězněni, nebo donuceni uprchnout do zahraničí.