Do čela CIA míří tvrdý kritik Ruska i Íránu. Nominaci Pompea schválil Senát | E15.cz

Do čela CIA míří tvrdý kritik Ruska i Íránu. Nominaci Pompea schválil Senát

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americký Senát v pondělí potvrdil v druhém termínu jasnou většinou 66 ku 32 hlasům nominaci Mikea Pompea do funkce ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA). Uvedly to dnes zahraniční agentury. První páteční schvalování konzervativního republikána do čela mocné agentury zablokovala opozice.

Demokratičtí senátoři v pátek protestovali proti podle nich příliš rychlému potvrzování kandidátů nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vzepřeli se zvlášť proti potvrzení Pompea do funkce ředitele CIA a požadovali, aby bylo na "prověření a diskusi" ohledně Pompeovy nominace vyčleněno více času. Někteří zákonodárci mají podle Reuters obavy, že Pompeo může rozšířit sledování osob a umožnit tvrdé metody při výsleších.

Pompeo podle agentury AP povede CIA v kritické době pro národní bezpečnost, kdy tradičně nestranná agentura byla vržena do politické arény. Trump se v minulých měsících rád vyjadřoval k činnosti CIA, často kriticky. Podle stanice BBC bude prvořadým úkolem Pompea vytvořit účinný vztah mezi CIA a Trumpem.

Pompeo, který se hlásí k republikánskému konzervativnímu hnutí Tea Party, zasedá od roku 2011 ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu a v Kongresu proti ujednání hlasoval.

Pompeo se také vyjadřuje tvrdě vůči Rusku. Podle něj je zcela jasné, že se Rusko snažilo ovlivnit americké prezidentské volby. Moskva vtrhla na Ukrajinu a okupuje její území, ohrožuje Evropu a "nedělá nic", aby pomohla porazit hnutí Islámský stát, řekl Pompeo nedávno senátnímu výboru pro kontrolu zpravodajských služeb.

Zahraniční výbor Senátu USA schválil nominaci Tillersona

Zahraniční výbor amerického Senátu dnes odsouhlasil nominaci bývalého šéfa ropné firmy Exxon Mobil Rexe Tillersona na post hlavy americké diplomacie. Informovala o tom agentura Reuters. Konečné rozhodnutí je na Senátu, který nominaci podle komentářů nejspíš také schválí.

Nový republikánský prezident Donald Trump si vybral za ministra zahraničí Tillersona, přestože i v rámci republikánů tento muž čelil kritice, že udržoval v nedávné minulosti s Ruskem přátelské vztahy a od prezidenta Vladimira Putina dokonce dostal řád.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video