Západ Československo odepsal už v září 1948. Gottwalda považoval za umírněného | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Západ Československo odepsal už v září 1948. Gottwalda považoval za umírněného

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Západní státy za demokratické Československo přestávaly bojovat už v roce 1948. I to vyplývá z nově zveřejněných dokumentů CIA.

Dokument ze září 1948 spekuluje o dalším osudu Československa. Nikdo z jeho tvůrců evidentně nepočítal s tím, že by se ČSR dostala z područí Sovětského svazu. Dokument přímo zmiňuje formální připojení k Sovětskému svazu jako pravděpodobnou variantu dalšího vývoje země. Diskutován je i vznik východoevropské unie.

Československo bylo po únorovém převratu pod tlakem SSSR, ze strany západních států se ocitlo v čím dál větší izolaci. Západní mocnosti Československo již po několika měsících „víceméně odepsaly“, jak se v dokumentu píše. Podle CIA se Sovětům nepodařilo po první Berlínské krizi dostat spojence z Berlína, proto se zaměřili na jistější cíle.

Atomové dělo v Košicích? I to tvrdí nově odtajněné dokumenty CIA

Jako jasně prosovětští politici jsou zmiňováni například ministr obrany Alexej Čepička, ministr zemědělství Július Ďuřiš, ale i nedlouho poté popravený člen Ústředního výboru KSČ Rudolf Slánský. Klement Gottwald byl překvapivě zařazen mezi umírněné politiky.

Pozornost je věnována i hospodářské situaci. Jako nevyhnutelnou zpravodajci vidí i kolektivizaci, kterou přitom Gottwald v této době tvrdě odmítal. Jak se později ukázalo, zpravodajci měli pravdu. Podle západních analytiků měli Sověti ovládnutím Československa snížit počet emigrantů a úniků citlivých informací na západ.

Obrana otočila. Ke starým dělům koupí nová
„Proruské“ weby si na sebe vydělají i bez pomoci Kremlu, protočí se na nich reklama za statisíce
Pracuji nonstop, prohlašuje Ovčáček. Dostal za to téměř milion korun
Obchodní válka nikomu neprospěje, řekl čínský prezident
Zrušení eura pro záchranu Evropské unie. Podle nositele Nobelovy ceny Stiglitze možný scénář

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!