Atomové dělo v Košicích? I to tvrdí nově odtajněné dokumenty CIA | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Atomové dělo v Košicích? I to tvrdí nově odtajněné dokumenty CIA

ČTK

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zveřejnila na internetu téměř 13 milionů stránek odtajněných dokumentů, které byly dosud přístupné pouze ze čtyř počítačů v národním archivu v Marylandu. V online knihově je zároveň mnoho materiálů, které se týkají Československa.

Podle CNN tyto dokumenty objasňují aktivity rozvědky během konfliktů ve Vietnamu a Koreji a studené války a jsou mezi nimi i dokumenty týkající se údajných spatření UFO a programu CIA, jenž zkoumal možné využití různých parapsychologických postupů.

Záznamy pocházejí z doby od vzniku CIA v roce 1947 a jdou až do 90. let. "Není to žádný výběr," zdůraznila mluvčí CIA Heather Horniaková. "Je tam celá historie, dobré i špatné," dodala.

WikiLeaks přivítala zmírnění trestu pro Manningovou. Nemožné se stalo možným

Žádný z dokumentů není odtajněný čerstvě, nicméně miliony stránek byly upraveny. Podle Horniakové ale byly tyto zásahy pouze "lehké" a jejich smyslem byla ochrana zdrojů a metod, jejichž vyzrazení by mohlo ohrozit národní bezpečnost.

Na stránce CIA je mnoho odkazů na Československo. Například zpráva z roku 1947 informuje o stavu tankového arzenálu v zemi a v dokumentu z roku 1954 se píše o "zprávách ze slovenského posádkového města Košice, které naznačují, že československá armáda nyní vlastní, a to pouze na krátký čas, polní atomové dělo". Podle těchto zpráv byly hlášeny také tajné střelecké testy za přítomnosti sovětských expertů.

Obrana otočila. Ke starým dělům koupí nová
Ohledně změny americké politiky vůči Rusku si žádné iluze neděláme, zní z Moskvy
Aleppo jako bašta rebelů? Proti Asadovi jít nechtělo, „revoluce“ do něj přišla zvenčí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!