Do Makedonie přišlo 800 kosovských ozbrojenců, varuje srbský list | E15.cz

Do Makedonie přišlo 800 kosovských ozbrojenců, varuje srbský list

ČTK

Do Makedonie v poslední době přešlo z Kosova kolem osmi stovek bývalých albánských povstalců Kosovské osvobozenecké armády (UÇK). Tvrdí to srbský list Večernje novosti s odvoláním na zdroje ze srbských bezpečnostních služeb. Makedonie je měsíce ve vážné politické krizi kvůli účasti stran albánské menšiny v budoucí vládní koalici a údajně hrozícímu rozpadu země.

Podle informací srbského deníku "albánští extremisté" vyzbrojení automatickými zbraněmi do Makedonie přišli nadvakrát. Na její území se přesouvali ve skupinách a přenášeli s sebou zbraně a další materiál. Naposledy srbské zpravodajské služby zaznamenaly takovýto pohyb "extremistů" před půldruhým měsícem. Makedonské úřady na to byly upozorněny, ale nic nepodnikly, dodal deník.

Kosovo vydalo zatykače na 57 Srbů

Večernje novosti s odvoláním na své zdroje rovněž tvrdí, že je "prakticky připraven stejný scénář, jako když byla připravována ohniska v jihosrbské oblasti a zbraně byly převáženy z Albánie do Kosova na povozech a koních".

Ozbrojené útoky albánských separatistů, kteří vytvořili UÇK, koncem 90. let a zásah srbské policie a armády proti nim, jenž se zvrhl v brutální etnickou čistku, skončily operací NATO. Poté přešlo Kosovo pod mezinárodní správu. V roce 2008 vyhlásili kosovští Albánci nezávislost, kterou uznala část mezinárodního společenství, ale Bělehrad ji rozhodně odmítá.

Makedonie zažila svůj ozbrojený konflikt s albánskými separatisty v roce 2001. Rebelii tehdy vydatně podpořili bývalí bojovníci UÇK, kteří pronikli z Kosova na sever země se silnou albánskou populací. Střet se podařilo zastavit díky mezinárodnímu zprostředkování, jehož výsledkem byla dohoda rozšiřující práva albánské menšiny.

Speciální vlak z Bělehradu do Kosova nedojel. Budeme bránit každý kousek území, varuje Srbsko

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!