Johnson a von der Leyenová budou o brexitové dohodě jednat ve středu | E15.cz

Dohoda o brexitu ještě není ztracena. Johnson a von der Leyenová o ní budou jednat ve středu

ČTK, vku

Vstoupit do diskuze
0

Britský premiér Boris Johnson se ve středu v Bruselu setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, aby jednali o vztazích Británie a EU po konci letošního roku. Dohodu, která by upravovala vztahy Londýna s Bruselem po konci brexitového přechodného období se navzdory horečnému jednání v posledních dnech stále nepodařilo uzavřít. Britská vláda jako vstřícný krok oznámila, že ze zákona o vnitřním trhu vypustí pasáže porušující dříve podepsanou brexitovou úmluvu.

„Premiér vyrazí zítra (ve středu) do Bruselu, aby u večeře s předsedkyní Evropské komise von der Leyenovou pokračoval v diskuzi o budoucích vztazích mezi Spojeným královstvím a EU,“ uvedl mluvčí předsedy britské vlády.

„Těším se, že zítra (ve středu) večer přivítám britského premiéra Borise Johnsona. Budeme pokračovat v diskuzi o partnerské dohodě,“ napsala na twitteru také von der Leyenová.

Johnson i šéf unijních vyjednávačů Michel Barnier dali v úterý najevo, že rozhovory stále nepovažují za ztracené. Brusel i Londýn by chtěly mít o osudu možné dohody jasno v několika příštích dnech, zároveň však stále požadují v zásadních sporných bodech ústupky od druhé strany.

Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Právě v přechodném období chtěly strany domluvit a sepsat, jak si představují své vztahy od počátku roku 2021. Pokud nenajdou shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

„Pořád doufáme, ale prostě může přijít chvíle, kdy uznáme, že je na čase to odpískat, tak to zkrátka je,“ řekl v úterý britským médiím Johnson. Zopakoval své dlouhodobé tvrzení, že Británie bude i po skončení přechodného období hospodářsky prosperovat, ať už s dohodou zajišťující přístup na jednotný unijní trh, či bez ní.

Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

Jiné téma způsobující názorové rozmíšky se naproti tomu v úterý zřejmě povedlo vyřešit. Britský ministr Michael Gove oznámil, že po pondělní dohodě s Evropskou komisí vláda vypustí z návrhu zákona projednávaného parlamentem pasáže, které podle Bruselu mohly ohrozit územní celistvost Irska.

Části zákona s cílem zajistit volný obchod mezi všemi částmi Británie porušovaly takzvaný protokol o Severním Irsku, jenž je jedním z pilířů závazné brexitové dohody. Johnosonova vláda vysvětlovala snahu prosadit kontroverzní pasáže jako právní pojistku pro případ krachu jednání, unijní diplomaté ji naproti tomu považovali za vyjednávací taktiku.

Poté, co von der Leyenová a Johnson v pondělí večer dospěli k závěru, že průběh posledních intenzivních rozhovorů uzavření dohody stále neumožňuje, sešel se v úterý ráno Barnier v Bruselu se svým britským protějškem Davidem Frostem, aby připravili podklady pro schůzku lídrů.

„Nikdy nebudeme obětovat svou budoucnost kvůli přítomnosti. Přístup na náš trh má své podmínky,“ napsal na twitteru Barnier poté, co přiblížil podrobnosti přetrvávajících rozporů unijním ministrům pro evropské záležitosti. Dodal, že země sedmadvacítky jsou v neochotě ustupovat v zásadních tématech stále jednotné.

„Chceme dospět k dohodě, ale ne za každou cenu. Nyní potřebujeme politickou vůli v Londýně,“ vzkázal britské straně německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth, který ministerské schůzce předsedal. Johnson však ústupky v otázkách rybolovu či státní podpory firem odmítá, neboť podle něj ohrožují britskou suverenitu nově nabytou právě odchodem z EU.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.