EU a Británie rozvodovou dohodu ještě nevzdaly, Johnson míří do Bruselu
Rozhodující závěrečná fáze jednání mezi Evropskou unií a Británií o budoucích vztazích bude pokračovat. Ve společném prohlášení po podvečerním telefonátu to v pondělí uvedli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Obě strany stále nepřekonaly "zásadní rozdíly" v trojici sporných bodů: pravidlech hospodářské soutěže, dohledu nad řešením sporů a rybolovných právech. V nejbližších dnech v Bruselu proto společně zhodnotí vyhlídky na dosažení dohody.
Pokud nenajdou obě strany shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.
„Požádali jsme naše hlavní vyjednávače a jejich týmy, aby připravili přehled zbývajících rozporů k diskusi na osobním setkání v Bruselu v následujících dnech,“ uvedli oba politici v krátkém resumé telefonátu.
Zatímco EU tvrdí, že ústupky především v otázkách státní podpory firem a práv pro unijní rybáře musejí přijít od Londýna, podle Británie ohrožují požadavky „sedmadvacítky“ britskou suverenitu.
Vůle pro ústupky
Britská vláda dnes v rozhodující fázi vyjednávání o brexitu připustila, že je ochotná odstranit kontroverzní pasáže zákona o vnitřním trhu. Krok podmínila tím, že vyjednavači obou stran dojdou v následujících dnech k dohodě, píše zpravodajský server BBC.
Prohlášení o možném kompromisu vydali členové kabinetu premiéra Borise Johnsona krátce před tím, než zákon začala projednávat britská Dolní sněmovna. Ta kontroverzní normu na konci léta už jednou schválila. Zákon následně v říjnu odmítla horní komora parlamentu, Sněmovna lordů.
Zákon s cílem zajistit volný obchod mezi všemi částmi Británie porušuje takzvaný protokol o Severním Irsku, jenž je jedním z pilířů brexitové dohody. Podle něj bude tato část Británie součástí unijního volného trhu, což má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou, která je členskou zemí EU.
Oběma stranám na rozhovory o odchodu Británie z EU zbývá několik posledních dnů. Británie evropský blok opustila letos v lednu a přechodné období zajišťující platnost dosavadních pravidel skončí 31. prosince letošního roku.