Ekonomika Spojených států rostla ve čtvrtletí rekordním tempem | e15.cz

Ekonomika Spojených států rostla ve čtvrtletí rekordním tempem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů korun). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že největší hospodářství světa vykáže za červenec až září v přepočtu na celý rok vzestup asi o 31 procent. Americká ekonomika se propadla do recese už letos v únoru, ještě předtím, než na ni plně dolehla pandemie.

Spotřebitelské výdaje, které mají na výkonu americké ekonomiky více než dvoutřetinový podíl, ve třetím čtvrtletí vzrostly o rekordních 40,7 procenta. Pomohly jim hlavně nákupy aut, oděvů a oblečení. Zvýšily se také výdaje za služby, i když zůstaly pod úrovní ze čtvrtého čtvrtletí.

Větší zájem o nákupy také podpořil vývoz. Výsledkem toho bylo prohloubení obchodního deficitu. Část dovozu však skončila ve skladech. Nahromadění zásob tak vykompenzovalo negativní vliv obchodu na HDP.

Po propadu ve druhém čtvrtletí se zvýšily i firemní investice. Ekonomové se však domnívají, že to bude jen dočasné, protože poptávka po zboží, které nesouvisí se změnou životního stylu vyvolanou covidem-19, zůstává slabá. Pandemie také prudce snížila ceny ropy, což má dopad na investice do nebytových struktur, jako jsou například i vrty pro těžbu ropy a zemního plynu.

Americké akcie v reakci na svižné tempo růstu začaly zpevňovat. Širší index S&P 500 asi hodinu po začátku obchodování přidával zhruba 0,9 procenta na 3301 bodů. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával asi půl procenta na 93,86 bodu a nacházel se na denním maximu.

Navzdory výraznému oživení ale HDP zůstává pod úrovní z posledního čtvrtletí loňského roku. Podle některých analytiků by se z recese způsobené pandemií mohla ekonomika zotavovat rok i déle.

Vládní balík promoci poskytl záchranu mnoha podnikům a nezaměstnaným, což povzbudilo výdaje spotřebitelů a podpořilo růst HDP. Vládní peníze jsou ale už vyčerpány a dohoda o nové pomoci je zatím v nedohlednu. Po celé zemi také opět roste počet nových případů covidu-19, což přináší nová omezení pro některé podnikatele, jako jsou provozovatele restaurací a barů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video