Eurozóna v prvním čtvrtletí rostla nejrychleji za poslední dva roky | E15.cz

Eurozóna v prvním čtvrtletí rostla nejrychleji za poslední dva roky

sídlo ECB ve Frankfurtu
sídlo ECB ve Frankfurtu
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí mírně zrychlila růst a expandovala nejrychlejším tempem za téměř dva roky. V mezičtvrtletním srovnání stoupl hrubý domácí produkt (HDP) zemí eura o 0,4 procenta po růstu o 0,3 procenta v předešlém kvartálu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku měnová unie zrychlila růst na jedno procento z tempa 0,9 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku. Ve svém rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V celé Evropské unii mezičtvrtletní růst zůstal na úrovni 0,4 procenta. V meziročním pohledu pak HDP celé unie vykázal růst o 1,4 procenta, což je nepatrně rychleji než v posledním čtvrtletí minulého roku.

Německá ekonomika, která je v Evropě největší, v prvním čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní tempo růstu na 0,3 procenta z 0,7 procenta v předešlých třech měsících. Francouzská ekonomika naopak rostla na počátku roku tempem 0,6 procenta a překonala stagnaci předešlého čtvrtletí. Itálie rovněž po stagnaci z konce roku oživila a rostla tempem 0,3 procenta.

Z 19 členských zemí, od nichž byly údaje k dispozici, rostly nejvyššími mezičtvrtletními tempy ekonomiky Kypru, Rumunska, Bulharska a Španělska, v meziročním srovnání byly nejvýkonnější Rumunsko a Maďarsko. Mezičtvrtletní pokles naopak vykázaly ekonomiky Estonska, Řecka, Litvy a Finska, skandinávská země navíc jako jediná zaznamenala pokles také v meziročním srovnání.

Za celý loňský rok HDP eurozóny vzrostl o 0,9 procenta po poklesu o půl procenta v roce 2013. Celá EU loni expandovala o 1,3 procenta po předloňské stagnaci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video