Evropa musí vzít svou obranu do vlastních rukou, shodli se Sobotka s Junckerem | E15.cz

Evropa musí vzít svou obranu do vlastních rukou, shodli se Sobotka s Junckerem

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve společném článku v americkém listu The Wall Street Journal (WSJ) napsali, že Evropská unie musí převzít svou obranu do svých rukou. Podle nich se starý kontinent příliš dlouho spoléhal na vnější pomoc a potřebuje nový plán posílení spolupráce a zvýšení výdajů na obranu.

V textu oba politici uvedli, že poslední teroristický útok o víkendu v Londýně znovu připomněl, že "v Británie, Belgii či Francii" jsou lidé, kteří ohrožují nejcennější evropské hodnoty. EU, která je podle Sobotky a Junckera "domovem nejsvobodnější, nejotevřenější a nejtolerantnější společnosti" se po válkách a násilnostech z minulosti stala "baštou míru a stability v nestabilním světě". "Nemůžeme a nesmíme nic z toho považovat za samozřejmost," upozornili.

Podle nich unie využívá své "měkké síly" ke stabilizaci regionu a přilehlých oblastí, ale pokud současné zákonné prostředky nebudou na udržení míru stačit, nesmí váhat použít "mírotvorné prostředky". V oblasti obrany byla politika členských států EU po desítky let neúčinná. "Je na čase, aby Evropa vzala svou obranu a bezpečnost do svých rukou. Nikdo jiný to za nás neudělá," uvedli český premiér a šéf Evropské komise.

"V téměř každé členské zemi, včetně České republiky, je bezpečnost jedním z hlavních předmětů obav. Naši občané očekávají, že se jejich vlády spojí a ochrání je," napsali dále autoři článku.

Podle nich je partnerství EU s NATO do budoucna stále zásadní, ale unie musí umět také "nezávisle a náležitě reagovat na vnější hrozby". Kromě zvýšení rozpočtů na obranu je hlavním úkolem unie sjednotit obranné systémy, aby armády jednotlivých zemí mohly účinně spolupracovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!