Evropská centrální banka sníží objem nákupů dluhopisů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Evropská centrální banka sníží objem nákupů dluhopisů

Evropská centrální banka sníží objem nákupů dluhopisů
ECB
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Evropská centrální banka od října sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 15 miliard eur (383 miliard korun) z nynějších 30 miliard. Banka také potvrdila, že je připravena do konce roku nákupy dluhopisů zcela ukončit. Své úrokové sazby ponechala na rekordních minimech, na kterých podle ní zřejmě zůstanou alespoň do léta příštího roku. Základní úroková sazba Evropské centrální banka dál činí nula procent.

Evropská centrální banka se prostřednictvím nízkých úrokových sazeb a rozsáhlých nákupů dluhopisů snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Finanční trhy nyní čekají na tiskovou konferenci šéfa Evropské centrální banka Maria Draghiho, která začne ve 14:30 středoevropského letního času. Draghi by měl mimo jiné představit nové prognózy pro vývoj ekonomiky a inflace v eurozóně.

Hrubý domácí produkt eurozóny se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 0,4 procenta, stejným tempem jako v prvním kvartálu. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu zpomalilo na dvě procenta z červencových 2,1 procenta.

"Rada guvernérů očekává, že základní úrokové sazby Evropské centrální banka zůstanou na současné úrovni alespoň do léta 2019 a v každém případě tak dlouho, jak bude nezbytné, aby bylo zajištěno, že se bude inflace nadále udržitelným způsobem přibližovat k hodnotám, které jsou ve střednědobém horizontu pod dvěma procenty, ale blízko této úrovně," uvedla banka.

Inflace v eurozóně zpomalila, ceny energie však prudce rostly

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!