Evropská unie požaduje u WTO kompenzaci za americká cla | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Evropská unie požaduje u Světové obchodní organizace kompenzaci za americká cla

Evropská unie požaduje u Světové obchodní organizace kompenzaci za americká cla
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Evropská unie se kvůli novým americkým clům na dovoz oceli a hliníku obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO). Nesouhlasí s tvrzením Washingtonu, že důvodem cel jsou obavy o národní bezpečnost, a požaduje od Spojených států kompenzaci. Informuje o tom agentura Reuters.

"Ačkoli Spojené státy označují tato opatření jako bezpečnostní, jsou to v podstatě ochranná opatření," uvedla EU. Dodala, že usiluje o co nejrychlejší zahájení konzultací se Spojenými státy.

Ochranná cla mohou být podle pravidel WTO uvalena na dovoz určitého produktu v případě, že jeho výrobcům v dané zemi hrozí vážná újma v důsledku náhlého nárůstu importu. Ve Spojených státech však podle kritiků amerických cel na ocel a hliník žádná taková hrozba neexistuje.

Ostravské hutě nezavřou, zájem by mohli mít i Číňané, míní analytici

Nová americká cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent vstoupila v platnost 23. března. EU je od těchto cel prozatím osvobozena a doufá v získání trvalé výjimky. Platnost její dočasné výjimky vyprší 1. května.

Evropská komise se navíc obává, že zahraniční výrobci oceli zasažení americkými cly se nyní budou snažit přesměrovat svůj export do Evropské unie. Začala proto zkoumat, zda nová americká cla nevedou k nárůstu dovozu oceli do EU, který by vyžadoval opatření na ochranu evropského ocelářského průmyslu. Šetření by mohlo trvat až devět měsíců a mohlo by vést k tomu, že EU uvalí vlastní cla či kvóty na dovoz oceli.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!