Evropu rozdělují ženské kvóty. Proti je i Česko | E15.cz

Evropu rozdělují ženské kvóty. Proti je i Česko

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Evropské unii roste odpor ke zvažovanému návrhu Evropské komise, aby do roku 2020 zasedlo v dozorčích radách firem kótovaných na burze alespoň 40 procent žen. Devět zemí, mezi nimiž je i Česká republika, se už kvůli tomu dopisem podle listu Financial Times obrátilo na šéfa komise Josého Barrosa a eurokomisařku pro spravedlnost Viviane Redingovou, která by už brzy návrhy měla nastínit.

Devět signatářských zemí má dostatečnou sílu případnou legislativu v EU zablokovat. „Souhlasíme s názorem komise, že ve vedení veřejně kótovaných společností, je stále příliš málo žen,“ píše se v listu. Jakákoli cílená opatření v této oblasti by ale podle signatářů měla vycházet od zemí a být zaváděna na národní úrovni. „Proto nepodporujeme přijetí právně závazných opatření pro ženy ve vedení firem na evropské úrovni,“ uvádí dopis.

Švédsko s Německem ho sice nepodepsaly, avšak zaznělo z nich, že by celoevropský systém kvót nepodpořily. V Evropské unii několik zemí, například Itálie, Francie a Nizozemsko, už kvóty přijalo. Většina států je ale přesvědčena, že každá země by si měla najít vlastní cestu k posílení ženského prvku v byznysu.

Proti se v minulých týdnech vyjádřili i zástupci podnikatelské sféry. Organizace Business Europe, největší seskupení unijních zaměstnavatelů, uvedlo, že jednotné unijní kvóty nejsou odpovědí na reálné problémy, s nimiž se ženy pokoušející se kariérně růst, potýkají. Ženy podle údajů Evropského statistického úřadu z počátku roku ve vedení velkých evropských firem tvoří 13,7 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video