Exprezident Bush: Světu likvidace Saddáma prospěla | E15.cz

Exprezident Bush: Světu likvidace Saddáma prospěla

Exprezident Bush: Světu likvidace Saddáma prospěla
George W. Bush
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Image Editor via Flickr

ČTK

Bývalý americký prezident George Bush mladší věří, že bez ohledu na veškeré nedostatky a chyby se světu bez bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna daří lépe. Bush tak reagoval na středeční zveřejnění zprávy britské vyšetřovací komise, která ostře kritizuje zapojení Británie do invaze v Iráku a tehdejšího britského premiéra Tonyho Blaira.

„Bez ohledu na zpravodajské neúspěchy a další chyby, které již připustil, se (někdejší) prezident Bush stále domnívá, že celému světu se daří lépe, než když byl Saddám Husajn u moci. Je ohromně hrdý na působení amerických a koaličních sil za války proti teroru a na oběti, které přinesly. A nejpevnějším spojencem byla Británie pod vedením premiéra Tonyho Blaira,“ řekl Bushův tiskový mluvčí Freddy Ford.

Invaze do Iráku byla bezdůvodná, rozhodla po letech britská komise

Zpráva kromě jiného vytkla Blairovi, že bez konzultace s vládou slíbil Bushovi před invazí do Iráku, že ho bude následovat, „ať se stane cokoli“. Autoři dokumentu ale především usoudili, že vojenský útok v roce 2003 proti iráckému režimu byl uspěchaný a špatně připravený. Blair se za chyby omluvil, ale stejně jako Bush obhajoval válku, která podle něj učinila svět bezpečnějším.

Jednal jsem v dobré víře, odpovědnost přijímám, řekl o Iráku Blair

Mluvčí Bílého domu k závěrům zprávy jen připomněl, že prezident Barack Obama byl vždy proti válce v Iráku. „Musel řešit následky tohoto neblahého rozhodnutí po celou dobu svého mandátu. To samé budou muset dělat i další prezidenti. Pro Spojené státy je důležité, aby se z minulých chyb poučily,“ řekl mluvčí Josh Earnest. Za války zahynulo téměř 4500 Američanů, 179 Britů a více než sto tisíc Iráčanů.

Irákem stále zmítá sektářské násilí, které se vládě podporované Američany nedaří zastavit. Nedělní sebevražedný bombový atentát v Bagdádu, k němuž se přihlásila organizace Islámský stát, si vyžádal nejméně 250 obětí. Tím se podle BBC stal nejkrvavějším podobným útokem od americko-britské invaze.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!