FBI: Do předvolební kampaně nezasahujeme, zveřejnění dat o Clintonově kontroverzní milosti je náhoda

Bývalý americký prezident Bill Clinton na sjezdu demokratů v Charlotte v Severní Karolíně oficiálně nominoval současného šéfa Bílého domu Baracka Obamu na prezidenta. (Foto ČTK)

Bývalý americký prezident Bill Clinton na sjezdu demokratů v Charlotte v Severní Karolíně oficiálně nominoval současného šéfa Bílého domu Baracka Obamu na prezidenta. (Foto ČTK) Zdroj: ctk

Barack Obama, Bill Clinton
Bill Clinton
Prezidentská kampaň Hillary Clintonové
Prezidentská kampaň Hillary Clintonové
Prezidentská kampaň Hillary Clintonové
29
Fotogalerie

Termín, ve kterém americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zveřejnil jen krátce před letošními prezidentskými volbami dokumenty o sporné milosti udělené někdejší hlavou státu Billem Clintonem, manželem nynější demokratické kandidátky do Bílého domu, je dílem náhody a vychází z předchozí žádosti. FBI to uvedl v prohlášení. Kampaň Hillary Clintonové označila nejnovější krok federální agentury za podivný.

FBI tvrdí, že postupoval podle zákona o svobodném přístupu k informací (FOIA), podle kterého vyřizuje tisíce takových žádostí. "Zpracovávány jsou podle pořadí," uvedl úřad. Dodal, že pokud je o konkrétní případ požádáno nejméně třikrát, zveřejňuje dokumenty i elektronicky. "V rámci standardního postupu FOIA byly zmíněné materiály připraveny ke zveřejnění a automaticky zveřejněny ve veřejné webové čítárně FBI," dodala federální agentura.

FBI, který se v minulosti snažil vždy vystupovat jako nezávislý a nestranný úřad, se nyní podle komentátorů dostal do pozice, od které se obvykle snaží distancovat - a to přímo do centra souboje republikánského a demokratického kandidáta o prezidentský post.

Minulý pátek šéf FBI James Comey oznámil Kongresu nálezu nového balíku elektronické pošty, kterou bývalá ministryně zahraničí Clintonová odesílala proti pravidlům ze svého soukromého poštovního účtu.

Zatím není jasné, zda nalezená korespondence obsahuje nějaké tajné informace či zda je důkazem o možném porušení zákona, i tak se ale stala ranou pro kampaň demokratky.

Tento týden v úterý pak FBI na twitteru zveřejnila materiál z dávno uzavřeného vyšetřování kontroverzní milosti, kterou prezident Clinton v poslední den svého působení v Bílém domě udělil stíhanému finančníkovi a sponzorovi Demokratické strany Marcu Richovi. Ten byl tehdy už roky na útěku před zákonem, před americkou justicí se schovával ve Švýcarsku.

The Washington Post poznamenal, že FBI svým postupem již podruhé za pět dní do kampaně zasáhla, ačkoli se takovému počínání obvykle snaží vyhnout. "Američané nyní hledí na FBI a vidí politickou organizaci, ne nestranický úřad - má to velké následky pro FBI i pro nás všechny," prohlásil někdejší mluvčí ministerstva spravedlnosti a podporovatel Clintonové Matt Miller.