Forbes: Nejbohatším Američanem zůstává Bill Gates | E15.cz

Forbes: Nejbohatším Američanem zůstává Bill Gates

Forbes: Nejbohatším Američanem zůstává Bill Gates
Bill Gates
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK
pav

Nejbohatším Američanem zůstává zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates. Jeho čisté jmění se oproti loňskému roku rozrostlo o devět miliard na 81 miliard dolarů (1,76 bilionu korun). Prvenství v seznamu 400 nejbohatších lidí v USA, který každoročně sestavuje časopis Forbes, mu tak patří již 21 let v řadě.

Forbes nejnovější podobu seznamu zveřejnil v pondělí. Investor Warren Buffett si potvrdil druhé místo s majetkem 67 miliard dolarů. Změny nenastaly ani na třetím místě, které udržel spoluzakladatel společnosti Oracle Larry Ellison s 50 miliardami dolarů.

Na dělené čtvrté příčce figurují stejně jako loni bratři Charles a David Kochovi, spoluvlastníci konglomerátu Koch Industries.

Celkově se v seznamu objevilo 27 nových jmen, včetně například spoluzakladatele aplikace pro bezplatné zasílání zpráv přes chytré telefony WhatsApp Jana Kouma, který skončil na 62. místě. Plány na převzetí služby letos v únoru oznámila americká internetová společnost Facebook. Generálnímu řediteli Facebooku Marku Zuckerbergovi, který je v seznamu na 11. místě, se majetek od loňského roku rozrostl vůbec nejvíce, a to o 15 miliard na 34 miliard dolarů.

Ze seznamu celkově vyplývá, že nejbohatší Američané za poslední rok dál bohatli, mimo jiné díky silnému růstu cen akcií. Úhrnná hodnota majetku všech osob na seznamu činila 2,29 bilionu dolarů, a byla tak o 13 procent vyšší než loni.

Desítka nejbohatších Američanů (majetek v miliardách dolarů)
1. Bill Gates (81 miliard)
2. Warren Buffett (67 miliard)
3. Larry Ellison (50 miliard)
4. Charles Koch (42 miliard)
5. David Koch (42 miliard)
6. Christy Walton (38 miliard)
7. Jim Walton (36 miliard)
9. Alice Walton (34,9 miliard)
10. S. Robson Walton (34,8 miliard)

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!