Francie dodala libanonské armádě zbraně pro boj s islamisty | E15.cz

Francie dodala libanonské armádě zbraně pro boj s islamisty

ilustrační foto,
ilustrační foto,
• 
ZDROJ: Kalashnikov Group

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do Libanonu z Francie dorazila dodávka zbraní, které mají této blízkovýchodní zemi pomoci v boji proti islamistickým radikálům. Modernizaci libanonské armády hradí podle agentury DPA Saúdská Arábie. Bejrút v příštích deseti letech obdrží z Francie zbraně a techniku v hodnotě kolem 2,8 miliard eur (76,8 miliardy korun).

Předání první dodávky zbraní libanonské armádě se dnes v Bejrútu osobně zúčastnil francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. „Libanon je vystaven nebývalému tlaku ze strany Islámského státu a fronty An-Nusra,“ uvedl Le Drian. Zajištění libanonských hranic proti pronikání islamistů je podle něj pro Libanon „otázkou přežití“.

Radikální islamistické organizace IS a An-Nusra bojují v sousední Sýrii proti režimu prezidenta Bašára Asada. Stále častěji ale pronikají přes hranice do Libanonu, který využívají jako místo odpočinku a zotavení. Před libanonskými úřady se často ukrývají v uprchlických táborech, kde žije téměř 1,2 milionu syrských běženců.

Libanon je vystaven nebývalému tlaku ze strany Islámského státu a fronty An-Nusra

Francie Libanonu dodá vedle bojových zbraní také přepravní vrtulníky, pancéřové vozy, tři malé válečné lodě či špionážní a komunikační techniku. Paříž podle Le Driana v budoucnu vyšle do Libanonu také 60 důstojníků, kteří se budou účastnit výcviku místní sedmdesátitisícové armády, a během příštích deseti let zajistí také údržbu dodané techniky.

Saúdská Arábie se snaží libanonské vojáky vyzbrojit nejen kvůli boji proti islamistům zapojeným do syrské občanské války, ale rovněž ve snaze omezit vliv libanonskému hnutí Hizballáh, které díky íránské podpoře disponuje lepším vybavením než samotná pravidelná armáda. Šíitský Hizballáh rovněž bojuje v syrském konfliktu, vystupuje ale na podporu Asadova režimu. Kromě Rijádu libanonskou armádu podporují také Spojené státy a Británie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video