Francouzský zimní král: Cazeneuve přichází do premiérského křesla jen na pět měsíců | E15.cz

Francouzský zimní král: Cazeneuve přichází do premiérského křesla jen na pět měsíců

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Novým francouzským premiérem se dnes stal dosavadní ministr vnitra Bernard Cazeneuve, oznámil úřad prezidenta Françoise Hollandea. V čele socialistické vlády bude do voleb hlavy státu na jaře příštího roku. Cazeneuve vystřídal premiéra Manuela Vallse, který podal demisi, aby se mohl věnovat prezidentské kandidatuře.

Nový premiér bude ve funkci jen pět měsíců, čímž překoná dosavadní rekord nejkratšího působení v čele francouzského kabinetu. Dosavadní rekord drží socialistka Édith Cressonová, která sídlila v premiérském Matignonském paláci deset měsíců mezi lety 1991 a 1992.

Záměr oficiálně odstoupit sdělil Valls v úterý, kdy oznámil, že chce usilovat o post prezidenta, jenž se bude volit na jaře příštího roku. V lednu se Valls zúčastní výběru prezidentského kandidáta za tradiční levici v rámci takzvaných primárek, které organizuje Socialistická strana.

Podle nedávného průzkumu agentury Ifop chce Vallse jako kandidáta socialistů v prezidentských volbách 45 procent levicových voličů. Jeho hlavním konkurentem v primárkách by měl být mnohem levicovější bývalý Hollandeův ministr financí Arnaud Montebourg, kterého v průzkumu podpořilo 25 procent sympatizantů levice.

Poslední průzkumy napříč voličským spektrem zatím ukazují, že do druhého kola prezidentských voleb nemá šanci se dostat žádný levicový kandidát. Ve druhém kole by dvě třetiny hlasů měl dostat kandidát klasické pravice François Fillon a zbylou třetinu vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová, která vystupuje proti Evropské unii a imigraci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video