Nehoda letounu Pegasus Airlines v Istanbulu si vyžádala tři mrtvé | E15.cz

Havárie boeingu v Istanbulu si vyžádala tři mrtvé a 180 zraněných

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mezinárodní letiště Sabihy Gökçenové v Istanbulu ve čtvrtek dvě hodiny po půlnoci obnovilo provoz poté, co tam ve středu večer za větrného a deštivého počasí při přistání havaroval letoun Boeing 737-800 tureckých soukromých aerolinií Pegasus Airlines. Nehoda si vyžádala tři oběti, podle místních médií šlo o Turky. Zraněno bylo 180 osob, zdravotní stav čtyř z nich je vážný, informoval istanbulský guvernér Ali Yerlikaya.

Letadlo se 183 osobami na palubě přiletělo do Istanbulu ve středu večer ze západotureckého Izmiru. Při přistání ale sjelo z ranveje a po asi 50 metrech narazilo do silničního svahu. Podle místních médií se rozlomilo na tři kusy a část začala hořet.

Na palubě bylo 177 cestujících, včetně dvou dětí, a šestičlenná posádka. Většina pasažérů byli Turci, 22 cestujících bylo ze zahraničí, mimo jiné z USA, Číny, Iráku či Izraele. Podle médií mezi cestujícími nebyli Češi.

„Podle našich informací šlo o tvrdé přistání. Letadlo nedokázalo zpomalit, vyjelo z dráhy a narazilo do svahu,“ citovala dnes agentura Anadolu tureckého ministra dopravy Cahita Turana.

Příčina nehody, která se stala za velmi špatného počasí, se vyšetřuje. Na letišti ve středu večer pršelo a foukal silný vítr. Letadlo bylo podle místních médií 11 let staré a patřilo nízkonákladové společnosti Pegasus Airlines, kterou vlastní rodina tureckého miliardáře Şevketa Sabanciho.

„Jeli jsme po ranveji asi 30 sekund a pak jsme z ní najednou sjeli, seběhlo se to strašně rychle. Seděl jsem na sedadle 25C a myslím, že se trup rozlomil v řadě 26,“ popsal novinářům nehodu čtyřiadvacetiletý Doguş Bilgiç. Z havarovaného letadla se mu podařilo uniknout právě dírou v trupu, která se po nárazu vytvořila. Poté pomohl několika dalším cestujícím. „Byl tam totální chaos, pak jsme rychle utekli, protože jsme se báli, že letadlo vybuchne,“ řekl Bilgiç.

Turecko ve středu postihla dvě neštěstí. Kromě nehody na istanbulském letišti zemřelo na východě země pod lavinou 34 záchranářů, kteří na místě hledali dva pohřešované po pádu laviny z předchozího dne. Turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca dnes novinářům také sdělil, že 47 zraněných po pádu laviny zůstává v nemocnici.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video