Humanitární summit: vznikl fond na vzdělávání v krizových zónách | E15.cz

Humanitární summit: vznikl fond na vzdělávání v krizových zónách

Humanitární summit: vznikl fond na vzdělávání v krizových zónách
Běženci v centru Atén
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Několik mezinárodních organizací, včetně Dětského fondu OSN (UNICEF), zakládá fond, do kterého chtějí získat od dobrovolných dárců 3,5 miliardy eur (94,6 miliardy korun) na vzdělávání dětí v oblastech postižených konflikty a humanitární krizí.

Podle mezinárodního sdružení Education Cannot Wait (Vzdělání nepočká) nechodí v krizových oblastech vůbec do školy anebo má nedostatečné vzdělání 75 milionů dětí. A jen méně než dvě procenta humanitární pomoci jde v průměru na vzdělávání.

„Nový fond umožní spojit humanitární pomoc a vývoj v dlouhodobém horizontu. Zajistí, aby se nezapomnělo na vzdělávání dětí,“ řekla bývalá australská premiérka Julia Gillardová, která nyní stojí v čele organizace Global Partnership for Education (Globální partnerství pro vzdělávání).

Stanovený finanční cíl je ale velmi ambiciózní. „Pokud se chceme přiblížit alespoň trochu k tomu, co je zapotřebí, musíme dostat v prvním roce alespoň 150 milionů dolarů,“ řekl šéf britské humanitární organizace War Child UK Rob Williams. Istanbulský summit má za cíl vyhodnotit a zlepšit poskytování humanitární pomoci v krizových oblastech. Akce se účastní na 80 vládních delegací včetně české, řada nevládních organizací, podnikatelů a dárců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!