Humanitární summit: vznikl fond na vzdělávání v krizových zónách | E15.cz

Humanitární summit: vznikl fond na vzdělávání v krizových zónách

Běženci v centru Atén
Běženci v centru Atén
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Několik mezinárodních organizací, včetně Dětského fondu OSN (UNICEF), zakládá fond, do kterého chtějí získat od dobrovolných dárců 3,5 miliardy eur (94,6 miliardy korun) na vzdělávání dětí v oblastech postižených konflikty a humanitární krizí.

Podle mezinárodního sdružení Education Cannot Wait (Vzdělání nepočká) nechodí v krizových oblastech vůbec do školy anebo má nedostatečné vzdělání 75 milionů dětí. A jen méně než dvě procenta humanitární pomoci jde v průměru na vzdělávání.

„Nový fond umožní spojit humanitární pomoc a vývoj v dlouhodobém horizontu. Zajistí, aby se nezapomnělo na vzdělávání dětí,“ řekla bývalá australská premiérka Julia Gillardová, která nyní stojí v čele organizace Global Partnership for Education (Globální partnerství pro vzdělávání).

Stanovený finanční cíl je ale velmi ambiciózní. „Pokud se chceme přiblížit alespoň trochu k tomu, co je zapotřebí, musíme dostat v prvním roce alespoň 150 milionů dolarů,“ řekl šéf britské humanitární organizace War Child UK Rob Williams. Istanbulský summit má za cíl vyhodnotit a zlepšit poskytování humanitární pomoci v krizových oblastech. Akce se účastní na 80 vládních delegací včetně české, řada nevládních organizací, podnikatelů a dárců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video