Indický sen o vzestupu: Módí buduje pozici vůdce globálního Jihu, otevírá dveře Číně i USA

Indický premiér Naréndra Módí v předvolební kampani (duben 2024).

Indický premiér Naréndra Módí v předvolební kampani (duben 2024). Zdroj: X/N .Modi

Ze syna prodejce čajů až do čela jedné z rodících se světových velmocí a lídra zemí globálního Jihu. To není scénář dalšího dílu „Milionáře z chatrče“, ale příběh indického premiéra Nárendry Módího. Indie se v současnosti nachází uprostřed voleb, které mají tomuto selfmademanovi přinést již třetí období v úřadě.

Analýza vyšla na Info.cz.

Hlavním tématem klání se stala ekonomika, její rozvoj a expanze, ale i řada hrozeb, jež představují rizika pro další hospodářský i mocenský vzestup. 

Stane se Indie, nově nejlidnatější země světa, druhou Čínou, nebo zůstane chycena v „pasti středního příjmu“, krčíce se ve stínu svého čínského souseda? A jak to ovlivní její geopolitické ambice a výrazný mocenský vzestup?

Navzdory své velikosti a rostoucí síle nezaujímá Indie přední místa ve světových zpravodajských relacích. Minimálně nesrovnatelně méně než sousední „Království středu“. To však neznamená, že bychom tohoto ambiciózního hráče měli přehlížet či podceňovat! A to obzvláště nyní, kdy se nachází uprostřed několikatýdenního volebního klání, v němž se očekává další vítězství premiéra Módího a jeho Indické lidové strany (Bharatiya Janata Party – BJP).

Byl to právě tento sedmdesátník (*1950), kdo v posledních deseti letech nasměroval Indii na cestu prohlubování liberalizačních reforem a výrazně aktivnější zahraniční politiky. Lze přitom očekávat, že tyto trendy dále zesílí a učiní tak z Indie nepřehlédnutelného aktéra globální politiky i ekonomiky. Není to však cesta bez rizik.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!