Inflace blízko 100 procent, elektřina na příděl. Venezuela se dál propadá

Klimatizace ve Venezuele obvykle jedou naplno. Dotované ceny elektřiny nenutí k úsporám

Klimatizace ve Venezuele obvykle jedou naplno. Dotované ceny elektřiny nenutí k úsporám Zdroj: Julio Cesar Mesa, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Hospodářské potíže Venezuely se prohlubují a nic na tom nemůže změnit ani vládní taktika utajování ekonomických ukazatelů. Podle nedávného úniku dat se inflace blíží stu procent. Caracas mezitím přichází s dalším radikálním opatřením, které má pomoci udržet potácející se ekonomiku nad vodou.

Během prvních čtyř měsíců letošního roku dosáhla kumulovaná inflace Venezuely 50 procent. Na základě dat uniklých z centrální banky to oznámil opoziční lídr Henrique Capriles. „Duben končí a my stále oficiálně nevíme, jakou jsme během tohoto roku měli inflaci,“ uvedl.

Do konce minulého roku venezuelská národní banka zveřejňovala údaje o inflaci během prvních deseti dní každého měsíce. Po nástupu prezidenta Nicoláse Madura před dvěma lety se ale tato pravidelnost začala vytrácet. Letos tak státní instituce o inflaci ještě neinformovaly. Mluvčí centrální banky na dotaz agentury Reuters reagovala, že neví, kdy by se tak mělo stát.

Nejvyšší v okolí

Opoziční web La Patilla mezitím s využitím uniklých dat spočítal, že v únoru inflace meziročně vystoupala na 96,3 procenta. To přibližně odpovídá odhadům zahraničních expertů.

Například ekonom banky Barclays Alejandro Grisanti v dubnu inflaci odhadl na základě výběru daní. Vzhledem k tomu, že daňové výnosy v prvním čtvrtletí navzdory propadu ekonomiky stouply o 120 procent, inflace překonala sto procent, citovala z jeho kalkulace agentura Bloomberg.

Oficiální údaje o inflaci ve Venezuele

Podle posledních oficiálních údajů se inflace loni vyšplhala na 68 procent. Už tato hodnota byla nejvyšší ze všech latinskoamerických zemí. Kritici Madurovy vlády tvrdí, že na vině je především nákladní sociální politika, kterou si stát hospodářsky závislý na vývozu aktuálně levné ropy nemůže dovolit.

Popularita v ohrožení

Ačkoliv vláda kritiku označuje součást „ekonomické války“ opozice proti prezidentovi, venezuelský sociální stát se mezitím potýká s dalšími potížemi. Venezuela v úterý vyhlásila přídělový systém na dotované dodávky elektřiny, po níž během aktuálních veder roste poptávka.

Opatření budou zahrnovat zkrácení pracovní doby ve státních úřadech na šest hodin. Do terénu zároveň vyrazí inspektoři, kteří bodu prověřovat, zda soukromé firmy dodržují vládní výnos z roku 2013 nařizující snížit spotřebu elektřiny o deset procent.

Venezuelci přitom nejsou zvyklí se ve využívání elektřiny omezovat. Průměrná roční spotřeba na osobu dosahuje téměř šesti tisíc kilowatthodin, což odpovídá dvojnásobku průměru jihoamerických zemi.

Jak na obyvatele působí problémy s dodávkami elektřiny, se mohl přesvědčit už Madurův předchůdce Hugo Chávez. Když jej sucho a následný pokles výkonu vodních elektráren v roce 2010 přinutily zavést přídělový systém, propadla se popularita tehdejšího venezuelského prezidenta na nejnižší hodnotu během jeho čtrnáctileté vlády.