Investoři věří ekonomice eurozóny nejvíce za deset let, pomohl i Macron | E15.cz

Investoři věří ekonomice eurozóny nejvíce za deset let, pomohl i Macron

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v květnu dostala na nejvyšší úroveň za téměř deset let, k jejímu nárůstu přispěly naděje na pokles politické nejistoty. Index důvěry vystoupil na 27,4 bodu z dubnových 23,9 bodu, čímž se dostal na nejvyšší úroveň od července 2007.

Index překonal očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters jeho květnovou hodnotu odhadovali v průměru na 25 bodů.

"Investoři zjevně očekávají pokles politické nejistoty v eurozóně," uvedla výzkumná společnost. Průzkum provedla mezi asi tisícovkou investorů v období od 4. do 6. května, tedy před druhým kolem prezidentských voleb ve Francii, ve kterém liberál Emmanuel Macron porazil krajně pravicovou političku Marine Le Penovou.

Dílčí index důvěry v německou ekonomiku se vyšplhal na nejvyšší úroveň od března 2015. "Německá ekonomika zůstává ve skvělém stavu," uvedl Sentix. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Pokles naopak vykázal index pro Spojené aktivity, neboť investoři začínají být skeptičtější k hospodářské politice nového prezidenta Donalda Trumpa. "Atraktivita Trumpovy politiky je čím dál nižší," poznamenala společnost Sentix.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video