Írán popravil jaderného vědce, který měl vyzradit tajné informace | E15.cz

Írán popravil jaderného vědce, který měl vyzradit tajné informace

Íránské podzemní silo pro balistické rakety Emad
Íránské podzemní silo pro balistické rakety Emad
• 
ZDROJ: theiranproject.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jaderného vědce Šahrama Amírího v Íránu popravili. Ve vězení byl po návratu z USA a obviněn byl z vyzrazení tajných informací. Jeho matka sdělila stanici BBC, že rodině bylo tělo jejího syna předáno se stopami po provaze na krku.

Mluvčí íránského ministerstva spravedlnosti Gholámhosejn Mohsení Edžeí dnes řekl, že byl Amírí popraven oběšením za vyzrazení tajných informací Spojeným státům.

Podle nejmenovaných zdrojů BBC byl vědec velmi dobře informován o íránském jaderném programu. Amírí zmizel v Saúdské Arábii roku 2009, kdy tam odjel vykonat pouť do Mekky.

Pak se objevil v USA, kde natočil několik videí. V prvním tvrdil, že ho unesli američtí a saúdskoarabští agenti a pod nátlakem ho přinutili výměnou za americký azyl prozradit tajné informace. Ve druhém řekl, že žije volně v Arizoně a studuje.

Přečtěte si:

V posledním však sdělil, že uprchl z vazby, v níž v USA byl, a že se chce vrátit do Íránu. Vrátil se roku 2010 za velké pozornosti médií, před nimiž se shledal s manželkou a malým synem. Zástupci USA sdělili, že Amírí uprchl do USA o vlastní vůli a že poskytl „užitečné informace“.

Rodina loni projevila obavy o život svého syna, protože s ním neměla přes rok kontakt. Podle loňských informací byl vědec zadržovaná na tajném místě daleko od Teheránu.

BBC v souvislosti s tímto případem připomíná, že se Íránu loni po mnohaletých vyjednáváních podařilo dojednat se světovými velmocemi dohodu o svém jaderném programu. Za jeho zpomalení byly zrušeny mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli podezření, že provádí výzkum směřující k výrobě jaderných zbraní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video