Íránci údajně zadrželi britský tanker proplouvající Hormuzským průlivem | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Íránci údajně zadrželi britský tanker proplouvající Hormuzským průlivem

Íránci údajně zadrželi britský tanker proplouvající Hormuzským průlivem
Stena Impero
• 
ZDROJ: Stena Bulk

Íránské revoluční gardy dnes oznámily, že v Hormuzském průlivu zadržely ropný tanker provozovaný švédskou firmou a plující pod britskou vlajkou. Informovala íránská státní televize Press TV. Podle agentury Reuters britské ministerstvo obrany informaci prověřuje. Provozovatel tankeru, na jehož palubě je 23 lidí, uvedl, že s tankerem dnes ztratil kontakt, když mířil do íránských vod.

Íránská televize informovala, že revoluční gardy zadržely tanker Stena Impero a donutily ho doplout do íránského přístavu. Podle revolučních gard plavidlo "nerespektovalo mezinárodní námořní právo". Televize neuvedla, v jakém přístavu se tanker nachází.

Už předtím některé britské deníky napsaly, že tanker Stena Impero, který pluje pod britskou vlajkou a provozuje ho švédská přepravní společnost Stena Bulk, se odchýlil od své trasy. Měl namířeno do Saúdské Arábie, ale v Hormuzském průlivu náhle změnil směr do íránských vod.

Informace o zadržení britského tankeru přichází v den, kdy gibraltarský nejvyšší soud prodloužil termín pro zadržení íránského ropného tankeru na britském zámořském území Gibraltaru do 15. srpna. Íránský tanker Grace 1 tam byl zadržen 4. července s podezřením, že veze ropu do Sýrie, což úřady vyhodnotily jako porušení protisyrských sankcí Evropské unie.

Američané v Hormuzském průlivu sestřelili íránský dron

Íránci zadržení svého tankeru Gibraltarem označují za pirátství. Tvrdí, že ropa nebyla určena pro Sýrii, ale pro jinou zemi "ve východním Středomoří" a že Írán není členem EU, tedy není vázán sankcemi. Teherán už dříve pohrozil odvetným opatřením.

V neděli zadržely íránské revoluční gardy v Hormuzském průlivu tanker Riah provozovaný zřejmě firmou ze Spojených arabských emirátů (SAE). Podle Teheránu ho zadržely proto, že vezl milion litrů "pašovaného paliva" od íránských pašeráků určeného zahraničním zákazníkům.

V Hormuzském průlivu v posledních týdnech roste napětí kvůli vztahům mezi USA a Íránem zostřeným kvůli íránskému jadernému programu a americkým protiíránským sankcím. Situaci zhoršilo nedávné vyslání amerických posil a bojových letadel do Perského zálivu, několik incidentů se zapálenými tankery, z nichž USA obvinily Írán, a sestřelení americké dronu Teheránem minulý měsíc. Írán tvrdí, že dron byl nad jeho územím.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!