Itálie kvůli migraci blokuje závěry summitu EU | e15.cz

Itálie kvůli migraci blokuje závěry summitu EU ke všem tématům

Německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Giuseppe Conte
Německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Giuseppe Conte
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ve snaze prosadit do závěrů summitu Evropské unie své požadavky týkající se migrační problematiky, zablokoval italský premiér Giuseppe Conte schválení už domluvených závěrů schůzky k tématům jako je obrana a bezpečnost či digitalizace evropského hospodářství. O těchto tématech se šéfové států a vlád bavili odpoledne a v podvečer, diskuse o migraci je ale teprve čeká u neformální večeře.

"Protože si jeden členský stát vyhradil svou pozici k celým závěrům, žádné závěry nejsou v této chvíli přijaty," uvedl Preben Aamann, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska, který unijním summitům předsedá. Několik diplomatů ČTK potvrdilo, že onou zemí je právě Itálie.

Conte ostatně už při příchodu oznamoval, že je k podobnému kroku odhodlán, když před novináři žádal, aby EU přešla od slov k činům a Itálii se dostalo v migraci konkrétní pomoci. Řím žádá, aby se všechny země unie přihlásily ke sdílení odpovědnosti za migranty, kteří jsou zachráněni ve Středozemním moři.

Bez přijetí tak - přinejmenším prozatím - zůstaly závěry týkající se evropské obrany a bezpečnosti, podpory postupu Evropské komise v gradujícím obchodním sporu s USA, budoucího dlouhodobého rozpočtu unie, či přístupových rozhovorů s Albánií a Makedonií.

Český premiér Andrej Babiš před začátkem večeře, kde se lídři mají právě migrací zabývat, novinářům řekl, že najít shodu bude podle něj velmi obtížné právě kvůli Italům.

"Představy Itálie jsou absolutně jiné než naše a myslím, že i jiné než Rakouska," řekl Babiš. Ten už před začátkem summitu vyjádřil pochybnosti, zda se EU na řešení migrace shodne.

Některé evropské lídry s novými požadavky Říma ohledně migrace seznámil Conte už v neděli, kdy na neformální schůzce 16 premiérů a prezidentů k migrační problematice nečekaně představil desetibodový návrh.

Itálie, která nyní - přes celkový pokles migrantů mířících do EU ve srovnání s dobou největší migrační krize - nese hlavní zátěž, začala hlasitě žádat, aby se s tisíci příchozích nemusela vypořádávat sama. Podle stávajících pravidel unijního azylového systému je za migranty zodpovědná první země, kde migranti vkročí na půdu EU.

Summit by měl potvrdit plán připravený diplomaty a lidmi kolem předsedy Tuska, který předpokládá začátek prací na "vyloďovacích platformách", tedy střediscích nejspíš v severní Africe, kam by byli z moře zachránění migranti převáženi místo toho, aby mířili do italských přístavů. Před jednáním dávala řada premiérů a prezidentů najevo přesvědčení, že právě takové řešení - předpokládající dohody s africkými státy - by mohlo migrační proud rychle a výrazně omezit. Mnohé africké země se už ale vyslovily odmítavě.

Conteho požadavek na sdílenou odpovědnost za ty, kdo překročí vnější hranici unie, je v rozporu se stávajícími pravidly EU a pro mnoho zemí nejspíš jen těžko přijatelný.

Kvůli dosavadnímu vývoji summitu byla v Bruselu zrušena společná tisková konference Donalda Tuska a šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video