Itálie má na příští rok vyšší schodek, než slíbila. Evropská komise chce vysvětlení | E15.cz

Itálie má na příští rok vyšší schodek, než slíbila. Evropská komise chce vysvětlení

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská komise v úterý vyzvala Itálii, aby jí vysvětlila, proč na příští rok plánuje mnohem vyšší rozpočtový schodek, než v květnu slíbila. Dopis komise rovněž žádá odpověď na otázku, proč italská vláda plánuje zvýšení strukturálního deficitu, který odpočítává jednorázové položky a vliv ekonomického cyklu, namísto jeho poklesu, jak po Římu požadují ministři financí Evropské unie.

Itálie je stejně jako ostatní země eurozóny povinna snižovat své strukturální deficity o půl procentního bodu hrubého domácího produktu (HDP), dokud nedosáhne rovnováhy. Návrh italského rozpočtu na příští rok ale předpokládá nárůst tohoto schodku o 0,4 bodu na 1,6 procenta HDP. Ministři financí EU v červenci vyzvali Itálii, aby tento deficit snížila na 0,6 procenta HDP.

V květnu Itálie v dopise pro komisi slíbila snížit celkový rozpočtový deficit v roce 2017 na 1,8 procenta HDP z letošních očekávaných 2,4 procenta. Nynější rozpočtové předpoklady, které Řím poslal do Bruselu, ale počítají se schodkem 2,3 procenta.

"Budeme potřebovat vysvětlení revize těchto cílů a podstatného rozdílu proti jarním závazkům," citovala komisi agentura Reuters. Brusel přitom dodal, že chápe výjimečnou povahu nákladů, které má Itálie kvůli nedávnému zemětřesení a zvýšenému přílivu migrantů, potřebuje ale více podrobností.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video