Itálie neprodá podíl v Enelu, spíš koupí největší ocelárny Evropy  | e15.cz

Itálie neprodá podíl v Enelu, spíš koupí největší ocelárny Evropy 

Pier Carlo Padoan
Pier Carlo Padoan
• 
ZDROJ: OECD/Benjamin Renout

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Itálie do konce roku pravděpodobně neprodá podíl ve státním energetickém koncernu Enel, jak plánovala. Naznačil to italský ministr hospodářství. Vláda v Římě místo toho signalizuje, že by mohla koupit problematické ocelárny Ilva.

Vláda letos oznámila, že do konce roku nabídne k prodeji státní podíl pět procent v Enelu. Tato transakce ani jiné privatizace ale nepostupovaly tak, jak se předpokládalo. Ministr hospodářství Pier Carlo Padoan listu Corriere della Sera řekl, že vláda „si uvědomila, že potřebuje víc času“, aby z prodeje podílů ve společnostech jako Enel získala co nejvíc.

Třetí největší ekonomika eurozóny zažívá třetí recesi za posledních šest let. Potřebuje přitom získat peníze na splácení obřího státního dluhu, který činí přes 132 procent HDP. 

Samotný Enel, který patří k nejzadluženějším firmám v Evropě, se snaží snížit dluh pomocí prodeje majetku. O jeho kontrolní podíl v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE) má zájem mimo jiné i česká energetická skupina ČEZ. 

Vývoj italského růstu

Někdejší italský premiér Mario Monti v roce 2012 stanovil za cíl privatizovat ročně majetek odpovídající jednomu procentu hrubého domácího produktu (HDP), tedy zhruba za 16 miliard eur. To se splnit nepodařilo a země z privatizačních cílů od té doby slevuje. Letos bude podle vlády nynějšího premiéra Mattea Renziho prodán majetek odpovídající zhruba 0,28 procenta HDP. 

Renzi v rozhovoru pro list La Repubblica řekl, že pokud se nepodaří najít soukromého kupce pro problémové ocelárny Ilva, je otevřen „státní intervenci“ na záchranu pracovních míst a výroby v jihoitalském Tarantu. 

Ilva je největší ocelárnou podle výrobní kapacity v Evropě. Od loňského roku je ale ve zvláštním režimu poté, co byla obviněna z toho, že se jí nepodařilo dodržet ekologické normy

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery