Itálie schválila rozpočet na příští rok. Pozitivní dopady ucítíme již brzy, prohlásil premiér Conte | E15.cz

Itálie schválila rozpočet na příští rok. Pozitivní dopady ucítíme již brzy, prohlásil premiér Conte

Giuseppe Conte
Giuseppe Conte
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Po čtyřech měsících ostrých debat a sporu s Evropskou komisí Itálie podle očekávání definitivně schválila rozpočet na příští rok. V Poslanecké sněmovně zákon podpořilo 313 zákonodárců, 70 jich hlasovalo proti, informoval list La Repubblica. Senát rozpočet schválil před týdnem. Podle premiéra Giuseppeho Conteho Italové pozitivní dopady schváleného rozpočtu pocítí již brzy.

Sněmovna o rozpočtu hlasovala již v sobotu, kdy jej schválila poměrem hlasů 327 ku 228. Dnešní hlasování, kterého se na protest nezúčastnili poslanci Demokratické strany a uskupení Svobodní a rovní, italská média označovala za více méně formální. Se sobotním hlasování vláda premiéra Conteho spojila i hlasování o důvěře, a obešla tak projednávání pozměňovacích návrhů.

Opozice si stěžuje, že kvůli dohodě o změnách rozpočtu, kterou vláda s Bruselem uzavřela minulý týden, aby odvrátila disciplinární kroky ze strany Evropské komise, nezbyl dostatek času na debatu. Rozpočet musí být podle italské ústavy schválen do konce kalendářního roku.

Původní návrh italského rozpočtu na příští rok z října počítal se schodkem 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představovalo trojnásobek ve srovnání s plány předchozí vlády. Kompromis sjednaný s Evropskou komisí předpokládá deficit 2,04 procenta HDP.

Italská koaliční vláda, tvořená pravicovou stranou Liga a protestním Hnutím pěti hvězd (M5S), se dostala k moci v červnu, mimo jiné díky slibovanému snižování daní a zvyšování sociálních výdajů.

„Italové brzy pocítí pozitivní dopady tohoto rozpočtového plánu,“ uvedl dnes premiér Conte. Spokojený je se schválenou podobou zákona také ministr hospodářství Giovanni Tria. Podle něj je tento rozpočet přesně tím, jaký vláda chtěla. Nestraník Tria dnes zároveň popřel spekulace, že jej předsedové koaličních stran Liga Matteo Salvini a Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio kvůli nespokojenosti s navrženým rozpočtem téměř přinutili k podání demise.

„Itálie přijala zákon o rozpočtu po dlouhých diskuzích a těžkých okamžicích. Jeho dodržování budeme pečlivě sledovat,“ napsal dnes na twitteru evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video