Izrael potvrdil krátké 12hodinové příměří v Pásmu Gazy

Izraelská armáda

Izraelská armáda Zdroj: ctk

ČTK
Izrael potvrdil, že od sobotního rána přistoupí v palestinském Pásmu Gazy na dvanáctihodinový klid zbraní. Návrh krátkého "humanitárního" příměří krátce předtím přijalo i palestinské radikální hnutí Hamas, které Gazu ovládá. Příměří má podle obou stran začít v osm hodin ráno tamního času (7:00 SELČ), sdělila dnes v noci izraelská armáda.

Mluvčí armády uvedl, že během krátkého příměří budou izraelští vojáci dál pátrat po tunelech používaných palestinskými ozbrojenci k pašování zbraní a vpádům do Izraele. Armáda podle něj „odpoví, pokud teroristé tohoto času zneužijí k útokům na personál izraelské armády nebo k palbě na izraelské civilisty“, řekl. Civilisté z Gazy, které armáda požádala, aby opustili svá obydlí, by se v té době do nich vracet neměli, řekl mluvčí podle agentury Reuters.

Několikahodinové příměří je zatím jediným výsledkem intenzivních vyjednávání zprostředkovatelů z USA, Egypta a OSN. Na návrh sedmidenního příměří zatím žádná z obou znepřátelených stran nepřistoupila. Vyjednavači ale nyní intenzivně pracují na konečném textu, řekl v pátek americký ministr zahraničí John Kerry na večerní tiskové konferenci v Káhiře.

Připravuje se sedmidenní klid zbraní

„Pracujeme na krátkém sedmidenním klidu zbraní. Jde o sedm dní humanitárního příměří, abychom byli schopni spojit lidi k práci na vytvoření trvalejšího příměří na dlouhou dobu,“ dodal ministr. Myšlenku sedmidenního humanitárního příměří podpořili v Káhiře i Kerryho egyptský protějšek Samí Šukrí a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten podle agentury Reuters řekl, že příměří by mohlo začít 12hodinovým klidem zbraní, který by se mohl prodlužovat.

John Kerry (uprostřed) při společné tiskové konferenci s tajemníkem Ligy arabských států Nabilem Elarabym (vlevo) a egyptským ministrem zahraničí Samehem Shukrim (vpravo)John Kerry (uprostřed) při společné tiskové konferenci s tajemníkem Ligy arabských států Nabilem Elarabym (vlevo) a egyptským ministrem zahraničí Samehem Shukrim (vpravo) | Zdroj: ctkJohn Kerry (uprostřed) při společné tiskové konferenci s tajemníkem Ligy arabských států Nabilem Elarabym (vlevo) a egyptským ministrem zahraničí Samehem Shukrim (vpravo)

Kerry připustil, že Izrael má námitky k některým formulacím navrhované dohody o příměří, dodal ale, že zatím „nebyl předložen žádný oficiální ani definitivní návrh nebo takový návrh, o němž by mohli (izraelská vláda) hlasovat“. „Stále musíme pracovat na terminologii, věříme ale, že máme základní rámec, který může a nakonec i bude fungovat,“ řekl Kerry.

Podle Kerryho návrhu by během týdenního příměří měly Izrael a Hamas za prostřednictví Egypta zahájit jednání o trvalejším klidu zbraní. USA, generální tajemník OSN a Evropská unie mají zaručit, aby se tyto rozhovory zaměřily na témata, která jsou důležitá pro obě strany: pro Izrael je to odzbrojení Pásma Gazy, tedy zničení podzemních tunelů a raketového arzenálu Hamasu, Hamas chce ukončení blokády Pásma a obnovu infrastruktury poškozené boji.

První příměří Hamas odmítl

V sobotu se má v Paříži uskutečnit další schůzka, na které se bude jednat o podmínkách příměří. Na jednání mají být přítomni kromě Kerryho představitelé Británie, Německa, Itálie, EU, Turecka a Kataru, řekl Reuters nejmenovaný diplomatický zdroj.

Za 18 dní bojů vyvolaných každodenním ostřelováním Izraele z Gazy zemřelo v Pásmu Gazy a Izraeli přes 800 Palestinců, 37 Izraelců a jeden Thajec. Izrael přijal už 15. července příměří navržené Egyptem, Hamas jej ale odmítl. Izrael pak 17. července večer zahájil pozemní operaci v Pásmu Gazy.