Izrael začal testovat systém SMS varování před raketovým útokem | E15.cz

Izrael začal testovat systém SMS varování před raketovým útokem

izraelští vojáci
izraelští vojáci
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Izrael ode dneška testuje systém varování veřejnosti před raketovým útokem pomocí SMS zpráv. Místní média přitom dál široce referují o možném konfliktu s Íránem. V sobotu izraelské deníky napsaly, že premiér Benjamin Netanjanhu je "skoro definitivně" rozhodnutý přistoupit k útoku na Írán kvůli jeho postupujícímu jadernému programu. Dnes jsou jejich stránky plné informací o tom, že Teherán údajně dál pokročil s vývojem jaderných hlavic.

Konečná fáze testování elektronických varování prostřednictvím mobilních telefonů potrvá až do čtvrtka. SMS zprávy v hebrejštině, arabštině, angličtině a ruštině budou dostávat klienti všech tří hlavních mobilních operátorů - společností Cellcom, Pelephone a Orange.

Zprávy mají sloužit jako velmi rychlý způsob, jak veřejnost informovat o případném raketovém útoku z Íránu či Libanonu, napsal dnes britský deník The Daily Telegraph. Takový útok by hrozil hlavně v případě, že by se Izrael rozhodl preventivně zasáhnout proti Íránu, který podle něj vyvíjí jaderné zbraně.

V sobotu izraelské deníky Times of Israel a Jediot Achronot napsaly, že premiér Netanjanhu a ministr obrany Ehud Barak jsou téměř rozhodnutí přistoupit k útoku na Írán, přestože jej někteří významní politici nebo zástupci armády nepodporují. Mohlo by prý k němu dojít ještě před podzimními prezidentskými volbami v USA.

Deník Haaretz dnes na titulní straně s odvoláním na uniklé dokumenty amerických tajných služeb píše, že Teherán udělal významný pokrok ve své snaze o konstrukci jaderné hlavice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video