Izraelští policisté se opět střetli s Palestinci na Chrámové hoře | E15.cz

Izraelští policisté se opět střetli s Palestinci na Chrámové hoře

Jeruzalém
Jeruzalém
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Chrámové hoře v Jeruzalémě vypukly dnes ráno nové střety mezi Palestinci a izraelskými bezpečnostními složkami. S odvoláním na izraelskou policii o tom informovala agentura AFP. Nepokoje nastaly v den, kdy končí několikadenní muslimský svátek oběti a začíná židovský svátek sukot.

Několik mladých maskovaných Palestinců údajně začalo u mešity Al-Aksá házet kamení na izraelské policisty, kterým se však prý podařilo zakrátko dostat situaci pod kontrolu. K nepokojům na Chrámově hoře došlo už minulou neděli a střety Palestinců s Izraelci pak trvaly tři dny. Důvodem byl zájem Židů navštívit posvátné místo. Muslimští Palestinci se jim v tom ale snažili zabránit a z mešity Al-Aksá na ně házeli kamení.

Teprve ve čtvrtek izraelská vláda schválila minimální výši trestu pro osoby vrhající kamení a zápalné láhve. Napříště jim budou hrozit až čtyři roky, rodiče nezletilých útočníků dostanou vysokou pokutu. K opatření kabinet premiéra Benjamina Netanjahua sáhl po incidentu z minulého týdne, při němž při dopravní nehodě způsobené Palestinci házejícími kamení zahynul izraelský řidič.

Židé na místo někdejšího chrámu mohou sice přicházet, ale ne se tam modlit. Jejich přítomnost ve větším počtu, jak tomu bývá o svátcích, je vždy příčinou nového napětí, jelikož Palestinci se bojí, že vláda změní dosavadní pravidla a povolí židovským věřícím se na místě, které je po Mekce a Medíně třetím nejposvátnějším místem islámu, se také modlit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video