Jediná ruská letadlová loď zastarala. Až se vrátí ze Sýrie, čeká ji modernizace | E15.cz

Jediná ruská letadlová loď zastarala. Až se vrátí ze Sýrie, čeká ji modernizace

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

 Ruská armáda chce modernizovat svou jedinou letadlovou loď Admirál Kuzněcov, který nyní operuje ve východním Středomoří a aktivně se zapojuje do leteckých operací v Sýrii. Podle sdělení televize Rossija 24 projde loď modernizací v roce 2018 "po návratu z bojové služby".

Ruská letadlová loď, spuštěná na vodu v roce 1985, podle západních expertů neodpovídá soudobým technickým řešením a pro bojové operace je nevyhovující. Jde o jedinou loď této třídy, protože sesterská loď Varjag nebyla nikdy dostavěna a byla prodána do Číny. Admirál Kuzněcov se původně po světových mořích plavil pod názvem Leonid Brežněv.

Zaostalost letadlové lodi v rozhovoru pro agenturu TASS připustil i šéf státní loďařské firmy OSK Alexej Rachmanov.

"Loď bohužel nelze zásadně a koncepčně vylepšit," řekl Rachmanov. Modernizovány budou nicméně systémy řízení a zlepší se podmínky pro starty palubního letectva.

Admirál Kuzněcov se k syrským břehům vydal v polovině října. Poprvé během své třicetileté existence se zapojuje do bojových operací. V pondělí se při pokusu o přistání na palubě letadlové lodi zřítil ruský stíhací letoun MiG 29, příčinou byly údajně technické problémy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video