Vojenské muzeum koupilo vzácný transportér, který se zúčastnil zlomových operací druhé světové války | E15.cz

Vojenské muzeum koupilo vzácný transportér, který se zúčastnil zlomových operací druhé světové války

ČTK

Vojenský historický ústav koupil v dražbě americký obojživelný pásový transportér, které spojenci používali při vyloďování za druhé světové války. "Vodní buvol", jak se vozidlu LVT 4 přezdívá, ústav koupil v dražbě od rušeného francouzského Tankového muzea v Normandii.

"Zúčastnily se jí stovky soukromých sběratelů i zástupců muzeí z celého světa. Vzhledem k mimořádnosti této události se poprvé ve své historii zúčastnil zahraniční dražby rovněž Vojenský historický ústav Praha," uvedl Andrej Halada z tiskového oddělení ústavu.

Podle ředitele odboru muzeí ústavu Michala Buriana získal ústav do sbírky dnes již velmi vzácné vozidlo, které se podílelo na řadě zlomových operací druhé světové války. "Stalo se doslova symbolem vyloďovacích operací druhé světové války a počátku studené války," poznamenal.

Americká armáda používala vozidlo hlavně na tichomořském bojišti, poskytnuto bylo i britské nebo sovětské armádě. Podílelo se tak i na operacích v Evropě, třeba na přechodu přes Rýn, Labe či Odru. Podle Buriana LVT stálo na počátku konstrukce specializovaných vozidel pro obojživelné operace, která jsou dodnes vyvíjena.

Stroj byl schopen přepravit až 24 plně vyzbrojených vojáků nebo 4000 kilogramů nákladu. Poháněl jej stejný motor, který byl používán v tancích Stuart. Na silnici dosahoval rychlosti 32 kilometrů v hodině, ve vodě o 20 kilometrů méně.

VHÚ za vozidlo zaplatilo třicet tisíc eur, asi 810 tisíc korun. Zájem mělo i o další dražené exponáty, jejich cena se ale podle Buriana vyšplhala "zcela mimo možnosti českého muzea a v řadě případů i mimo reálnou hodnotu" předmětů.

Získaný stroj VHÚ dopravilo za spolupráce se 14. plukem logistické podpory z Pardubic v minulých dnech do muzea v Lešanech. Přes zimu jej čeká základní údržba a veřejnosti bude představen příští rok na jaře.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.