Johnson si stěžuje, že Británie je ve vyjednávání o brexitu slabší než EU. Vypadáme jako padavka, kritizuje Mayovou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Johnson si stěžuje, že Británie je ve vyjednávání o brexitu slabší než EU. Vypadáme jako padavka, kritizuje Mayovou

ČTK

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson znovu ostře zkritizoval premiérku Theresu Mayovou za to, jaké podmínky prosazuje pro nadcházející odchod Británie z EU a označil její brexitové plány za "sebevražednou vestu". Johnson rovněž napsal v článku otištěném v dnešním vydání nedělníku Mail on Sunday, že premiérka dostala Británii do ponižujícího postavení vůči Bruselu a otevřela cestu "nekonečnému politickému vydírání" ze strany unie.

"Oblékli jsme britskou ústavu do sebevražedné vesty a rozbušku předali do rukou (hlavního vyjednavače EU) Michela Barniera," charakterizoval exministr dohodu o brexitu dojednanou v červenci na venkovském sídle britských premiérů Chequers. Právě kvůli nesouhlasu s její podobou Johnson odešel z kabinetu a ze stejného důvodu odstoupil i ministr pro brexit David Davis.

"V každém stadiu vyjednávání zatím Brusel dostal to, co chtěl... Podle návrhu z Chequers musíme přijmout jejich pravidla - navždycky - a na formulování těchto pravidel nebudeme mít žádný vliv. Je to ponižující. Vypadáme jako čtyřicetikilová padavka, kterou komicky vyřídí dvousetkilová gorila," napsal exministr.

Operace strnad: Brexit bez dohody by znamenal rozpočtové škrty, ukazuje neveřejný dokument

Johnson vůči premiérce Mayové kriticky vystupuje opakovaně, jeho dnešní vyjádření je prvním veřejným vystoupením od chvíle, kdy politik tento týden oznámil rozvod s manželkou. Britská média spekulují, že příčinou rozpadu svazku je další Johnsonova nevěra a komentátoři soudí, že okolnosti rozchodu mohou ohrozit další politické ambice někdejšího starosty Londýna.

Johnsona za nevybíravou kritiku pokárali jeho spolustraníci z konzervativní strany. Státní tajemník britského ministra zahraničí Alan Duncan například na twitteru napsal, že Johnson tentokrát zašel příliš daleko. "To už je moc, aby Boris přirovnával premiérčin postoj k sebevražednému atentátníkovi. Je to jeden z nejnechutnějších okamžiků v moderní britské politice. Je mi líto, ale tohle je konec Borise Johnsona v politice," uvedl Duncan.

Shovívavější byl v rozhovoru pro stanici BBC ministr vnitra Sajid Javid. "Existují mnohem lepší způsoby, jak vyjádřit svůj nesouhlas," řekl.

Aerolinky se chystají na brexit. EasyJet zajišťuje pilotům rakouské licence

Brexitový plán britské vlády počítá s přijetím společných pravidel pro výměnu zboží, ale nikoli služeb. Vyjednavač EU Barnier však už naznačil, že unie na něco takového nepřistoupí.

Do plánovaného vystoupení Británie z EU v tuto chvíli zbývá méně než sedm měsíců. Rozhovory o brexitu se přitom podle Barniera musí uzavřít nejpozději do poloviny listopadu. Následně bude možné svolat mimořádný summit EU.

Vyjednávání brexitu postupuje, vyjasňovat se začíná budoucnost bezpečnostní politiky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!