Joschka Fischer: Úsporný kurz Merkelové vede Evropu do propasti | E15.cz

Joschka Fischer: Úsporný kurz Merkelové vede Evropu do propasti

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Share on Facebook Messenger
Evropa stojí nad propastí a hrozí jí hospodářská katastrofa, pokud se neodvrátí od současného úsporného kurzu, který jí diktuje německá kancléřka Angela Merkelová. V příspěvku pro list Süddeutsche Zeitung to napsal bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer. "Evropský dům stojí v plamenech," uvedl. Evropa v čele s Německem však podle něj "raději dále hasí benzinem než vodou, a úsporná politika vnucená Merkelovou tak oheň urychluje".

Někdejší předseda německých Zelených považuje současnou situaci v eurozóně za velmi vážnou. Pokud zkrachuje euro, rozpadne se podle něj i společný evropský trh. To bude mít podle jeho názoru za následek světovou hospodářskou krizi, kterou současné generace ještě nezažily.

Vinu za to, že se „finanční krize v eurozóně rozrostla do skutečné existenční krize“, Fischer přičítá politice omezování výdajů. „Evropa dnes stojí nad propastí a v nadcházejících měsících do ní spadne, pokud teď Německo a Francie společně neotočí volantem a neseberou odvahu k fiskální a politické unii v euroskupině,“ varoval Fischer.

Nejprve podle Fischera chaos pohltí Řecko. „Pak vyvolaná bouře vůči bankám ve Španělsku, Itálie a Francii strhne lavinu, která pohřbí Evropu,“ popsal katastrofický scénář. Pokud skončí euro, zmizí podle něj z mezinárodního politického výsluní celá Evropa.

Fischer: Evropa musí dluh sdílet

Aby tomu zabránilo, bude Německo podle Fischera „nakonec muset ručit za finanční přežití eurozóny svou hospodářskou silou a svým majetkem“. To podle něj znamená umožnění neomezeného nákupu státních dluhopisů krizových zemí Evropskou centrální bankou, vytvoření společných dluhů prostřednictvím eurobondů a zavedení programů na podporu hospodářského růstu. První dvě opatření vláda Merkelové rozhodně odmítá.

Fischer ve svém příspěvku vyzval k urychlenému opuštění politiky striktních úspor. „Jde o dny a týdny, možná o měsíce, ale už ne o roky,“ varoval.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.