Juncker: Odchod Řecka z eurozóny by byl zvládnutelný | E15.cz

Juncker: Odchod Řecka z eurozóny by byl zvládnutelný

Jean Claude Juncker
Jean Claude Juncker
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odchod Řecka z eurozóny by byl pro měnovou unii zvládnutelný, třebaže by nebyl žádoucí. Řekl to dnes v německé televizi WRD lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který rovněž předsedá Euroskupině, platformě schůzek ministrů financí eurozóny.

„Z dnešního pohledu by to bylo zvládnutelné, to ale neznamená, že je to žádoucí. Neslo by to značná rizika, zejména pro obyčejné lidi v Řecku,“ řekl Juncker. Na otázku, zda může kategoricky vyloučit řecký „exit“ z eurozóny, Juncker řekl: „Nejméně do konce podzimu ano. A potom také.“

Řecko počátkem roku 2010 upadlo do dluhové krize a dostalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu pomoc 110 miliard eur (2,8 bilionu Kč). Ta ale problém s předlužením země nevyřešila a letos mezinárodní věřitelé sjednali s Řeckem druhý balík pomoci ve výši 130 miliard eur.

Atény však letos výrazně zaostávají v plnění dohodnutého plánu úspor a reforem, což vyvolává stále početnější dohady o jeho odchodu z měnové unie. Evropští politici obhajovali v minulosti bezprecedentně nákladné záchranné balíky pro Řecko tím, že jeho kolaps by vedl k panice na trzích a strhl by do krize další evropské ekonomiky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video