K Doněcku míří tanky. Prý jde o zálohy radikálů, podle Kyjeva to jsou Rusové | E15.cz

K Doněcku míří tanky. Prý jde o zálohy radikálů, podle Kyjeva to jsou Rusové

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kolem východoukrajinského Doněcka dál roste napětí. K metropoli proruských povstalců se již několik dní sjíždějí vojenské konvoje, agentura AFP informuje o dalších blížících se tancích. Zatímco Kyjev upozorňuje, že jde o ruské jednotky, povstalci tvrdí, že jsou to jejich zálohy. V samotném Doněcku se navíc znovu ozývala střelba.

Podle AFP bylo dnes viděno nedaleko Šachtarsku na cestě k Doněcku šest tanků a dva obrněné transportéry. V Makijivce pak novináři zaznamenali konvoj 15 neoznačených kamionů, z nichž 14 táhlo směrem na Doněck děla ráže 122 milimetrů. Všechny vozy byly prý zakryté plachtami, kromě jednoho, na jehož korbě bylo vidět naskládané bedny s municí.

V samém Doněcku se palba ozývala i v noci na dnešek. Agentura Ukrinform napsala, že povstalci opět ostřelovali z minometů a děl pozice ukrajinských sil v oblasti letiště, o něž se již týdny tvrdě bojuje bez ohledu na příměří a které podle Kyjeva nadále kontroluje armáda.

Referenda situaci neprospěla

Situace v oblastech nazývaných proruskými separatisty Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika se prudce zhoršila po referendech vzbouřenců konaných 2. listopadu.

Hlasování, které mělo za podpory Moskvy potvrdit "legitimitu" vůdců rebelie, zpochybnilo dohodu o příměří, kterou na počátku září uzavřeli v Minsku představitelé Kyjeva a povstalců s účastí zástupců Moskvy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Ukrajinská vláda a Západ toto referendum neuznávají, Moskva dala najevo, že ho "respektuje".

Nová šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová v neděli vyjádřila znepokojení nad zprávami pozorovatelů OBSE o vojenských konvojích přijíždějících na východ Ukrajiny. Vyzvala Moskvu, aby ze sousední země stáhla své vojáky a zabránila příjezdu dalších posil povstalcům z ruského území.

Podobně se rovněž v neděli vyjádřil Bílý dům, který Rusko upozornil, že podpora vzbouřencům představuje „do očí bijící porušení“ dohody o příměří.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video