Katalánský parlament odhlasoval zrušení monarchie, Madrid kroky zkritizoval | E15.cz

Katalánský parlament odhlasoval zrušení monarchie, Madrid kroky zkritizoval

Král Felipe VI.
Král Felipe VI.
• 
ZDROJ: Foto ara

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Separatisté v katalánském parlamentu ve čtvrtek prosadili schválení deklarace vyzývající ke zrušení monarchie a odsuzující postoje krále Felipeho VI. Španělský premiér Pedro Sánchez deklaraci kritizoval a pohrozil právními kroky, informoval deník El Mundo.

Katalánské separatistické strany sice nedávno přišly o absolutní většinu v parlamentu, nejsilnější formace Společně za Katalánsko (JxCat) a Republikánská levice Katalánska (ERC) však rezoluci prosadily společně s levicovým uskupením barcelonské starostky Ady Colauové. Rezoluce odsuzuje „zaujetí postoje krále Felipeho VI. a jeho zásahy do katalánského konfliktu“. Požaduje rovněž "zrušení instituce tak přebytečné a nedemokratické, jako je monarchie".

Král se během posledního roku od ilegálního katalánského referenda za samostatnost opakovaně vyslovil pro jednotu Španělska a jeho postoje kopírovaly stanoviska centrální vlády v Madridu rázně odmítající snahy o odtržení regionu.

Sánchez na čtvrteční večerní hlasování reagoval vzápětí. Rezoluci označil za „politicky nepřijatelnou“ a za „důsledek vychýlení separatistických skupin“. Vláda podle něho učiní právní kroky. Sánchez sice nespecifikoval, jaké, podle španělských médií by však mohlo jít zřejmě o podnět k ústavnímu soudu.

Podobně již vlády v Madridu naložily s předchozími dokumenty schválenými katalánskýmparlamentem, které nabourávaly integritu španělského státu.

Královna Alžběta II. není jediná: V Evropě je hned sedm království. Nechybí ani absolutní monarchie. Více zde >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video