Katalánští separatisté mají nakročeno k vítězství ve volbách | E15.cz

Katalánští separatisté mají nakročeno k vítězství ve volbách

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Toshiko Sakurai via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Katalánsku na severovýchodě Španělska se dnes ráno otevřely volební místnosti pro předčasné regionální volby. Očekává se vítězství separatistických stran, které usilují o vypsání referenda o nezávislosti regionu na Španělsku. Hlasování skončí v osm hodin středoevropského času. "Tyto volby jsou nejdůležitější od návratu Španělska k demokracii," řekl katalánský premiér Artur Mas deníku El Mundo.

Masova liberální strana Konvergence a jednota (CiU) se spojila se svým levicovým rivalem Republikánskou levicí Katalánska (ERC) a vytvořily volební koalici Společně pro Ano. Za společný cíl, tedy odtržení Katalánska od Španělska, jsou s nimi ochotni bojovat také politici z levicové Kandidátky lidové jednoty (CUP). Dohromady by tyto strany mohly dát podle průzkumů veřejného mínění 68 až 70 mandátů v 135členném regionálním parlamentu.

Jako referendum o nezávislosti hospodářsky vyspělého Katalánska volby chápe také značná část z 5,5 oprávněných voličů. Mas by chtěl v případě vítězství po osmnáctiměsíčním přechodném období samostatnost regionu vyhlásit v roce 2017. Španělská vláda tomu ale chce zabránit všemi dostupnými právními prostředky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video