Katar investuje pět miliard liber do britské infrastruktury, chce zmírnit dopady brexitu | E15.cz

Katar investuje pět miliard liber do britské infrastruktury, chce zmírnit dopady brexitu

ČTK

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii pět miliard liber (156 miliard korun) a posílit tak obchodní spojení se zemí opouštějící Evropskou unii. Na investičním fóru v Londýně to prohlásil šéf katarského investičního úřadu Abdullah bin Muhammad Saúd Al Sání. Bez dalších podrobností upřesnil, že prostředky budou směřovat především do infrastruktury.

V Londýně a Birminghamu nyní jedná delegace čtyř stovek katarských podnikatelů a vysokých činitelů. Dvoudenní návštěva skončí v úterý, den předtím, než britská premiérka Theresa Mayová odstartuje odchod Británie z EU.

Katarské investice by mohly přispět ke zmírnění hospodářského dopadu brexitu jak na Británii, tak na Katar. Británie už začala přijímat opatření ke stimulaci zahraničních investic, aby zarazila snahy zemí Evropské unie odčerpat její talenty i kapitál.

Přístup na britský trh, práva pro Čechy a vojenské spojenectví. Čeští politici se dohodli, co chtějí od brexitu

Katar má v Británii velké zájmy. Země je největším producentem zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě a na britském dovozu tohoto paliva se podílí 90 procenty. Už během světové finanční krize před zhruba deseti lety emiráty investovaly miliardy do banky Barclays PLC a za posledních deset let si v zemi vybudovaly portfolio akcií a nemovitostí v hodnotě převyšující 40 miliard liber.

CzechInvest se snaží do Česka přetáhnout firmy, které prchají před brexitem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!