Kdo se utká s Le Penovou? Čtyři věci, které potřebujete vědět o francouzských primárkách | E15.cz

Kdo se utká s Le Penovou? Čtyři věci, které potřebujete vědět o francouzských primárkách

Lucie Bednárová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzi od rána vybírají kandidáta pravice na prezidenta, který má velké šance utkat se o Elysejský palác ve volbách příští rok na jaře. Na co se dnes soustředit a co bude v prvním kole primárek rozhodovat?

Volební místnosti se dnes po celé Francii otevřely v osm hodin ráno a Francouzi do nich zamířili, aby v prvním kole takzvaných primárek vybrali pravicového kandidáta na prezidenta. O postup do kola druhého, které proběhne za týden, bojují favorité, k nimž patří starosta Bordeaux a někdejší premiér Alain Juppé, další expremiér Francois Fillon a bývalý prezident Nicolas Sarkozy.

Místnosti se dnes uzavřou v 19 hodin a výsledky lze očekávat kolem 22. hodiny. Vládní socialisty čekají primárky v lednu. Jestli se post pokusí obhájit současný prezident Francois Hollande, zatím není jasné. Případnou kandidaturu by měl oznámit na začátku prosince. Dvoukolová prezidentská volba ve Francii je plánovaná na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.

Celý text čtěte na serveru info.cz

Autor: Lucie Bednárová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video