Kerry jednal s izraelským premiérem, chce zastavit násilí | E15.cz

Kerry jednal s izraelským premiérem, chce zastavit násilí

Kerry jednal s izraelským premiérem, chce zastavit násilí
Ministr zahraničí USA John Kerry (vlevo) a předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu
• 
ZDROJ: čtk/ap

Marian Hronek

Ministr zahraničí USA John Kerry a předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu se v Německu setkali, aby projednali napjatou situaci v Jeruzalémě. Tři týdny trvající násilnosti mají na svědomí přes 50 obětí a mezi Palestinci a Izraelci panuje nedůvěra a vzájemné obviňování. Kvůli nebývalé vlně krvavých útoků navštívil Izrael tento týden také generální tajemník OSN Pan Ki-mun a snažil se přimět lídry obou zemí, aby udělali vše pro zklidnění situace.

Zatímco Pan Ki-mun se setkal s chladným přijetím a od Netanjahua i prezidenta Palestiny Abbáse si vyslechl především ujišťování, že za všechno může druhá strana, Kerry schůzku zhodnotil jako “mírně optimistickou”. “Rozhovor s premiérem bych charakterizoval tak, že ve mně vyvolal opatrnou dávku optimismu. Že tu je možnost zklidnit situaci a začít hledat cestu kupředu,” řekl šéf americké diplomacie.

“Pokud se obě strany chtějí pokusit vydat cestou zmírnění napětí, a já věřím, že chtějí, mají k dispozici řadu možností,” dodal Kerry na společné tiskové konferenci s německým ministrem zahraničí.

John Kerry se zdržel komentáře k poněkud nešťastnému výroku izraelského premiéra o tom, že holokaust Hitlerovi vnukl Jeruzalémský muftí (islámský duchovní) počátkem 40. let minulého století. Netanjahu těmi slovy pobouřil nejen Palestince, ale i izraelskou opozici a historiky, kteří výrok považují za zkreslování historie. Kritici však premiérovi zazlívají hlavně to, že podobné řeči ke zklidnění vášní nepřispějí, ale naopak je vyvolávají.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!