Klaus: Hlubší integrace EU je příčinou problémů EU, ne řešením | E15.cz

Klaus: Hlubší integrace EU je příčinou problémů EU, ne řešením

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Větší integrace členských zemí Evropské unie není východiskem z dluhové krize, ale naopak příčinou dnešních problémů unie. Po dnešním summitu prezidentů zemí Visegrádské skupiny (V4) v Maďarsku to řekl prezident Václav Klaus.

Ostrým výrokem reagoval na dotaz, zda je správný návrh předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, aby se EU hlouběji integrovala v zájmu vyřešení dluhové krize. Klaus v této souvislosti poznamenal, že se Barroso tragicky mýlí. Od ostatních prezidentů zemí V4 ale v této věci zazněly jiné názory.

„S panem Barrosem zásadně, ale absolutně nesouhlasím. Já myslím, že se tragicky mýlí. Dnešní problémy Evropy vznikly stále se zrychlujícím procesem více a více Evropy. To je naprosto evidentní věc a pan Barroso nepřichází s jiným návrhem, než že když to více a více Evropy vyvolalo dnešní problémy, tak zkusme jít ještě dále a ještě více. Já myslím, že to je fatálně mylný přístup,“ řekl Klaus. Svůj komentář uvedl tím, že tento jeho názor je mezi účastníky summitu minoritní.

Odlišný pohled na budoucnost EU v souvislosti s dluhovou krizí prezentoval polský prezident Bronislaw Komorowski. „Polsko velice důsledně říká, že evropskou integraci musíme prohloubit a jenom tak se můžeme z krize dostat, ale nezapomeňme, že musíme i rozšířit Evropu,“ řekl. Zdůraznil, že krize nevyplývá z přijetí nových členských zemí do EU. „Tyto příznaky začaly v zemích, které patří do eurozóny. To znamená, že to přišlo ze starých členských zemí,“ řekl.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič v souvislosti s plány na hlubší integraci v zájmu dohledu nad hospodařením zemí EU poznamenal, že členské státy suverenitu neodevzdávají, ale půjčují. „Protože, když chtějí, mohou vystoupit,“ řekl.

Prezidenti Polska, Maďarska, Česka a Slovenska dnes v maďarském Visegrádu zakončili dvoudenní summit, na kterém mimo jiné bilancovali dvacetiletí visegrádské spolupráce. Maďarský prezident Pál Schmitt konstatoval, že V4 splnila své cíle, když pomohla čtyřem postkomunistickým zemím do NATO a EU. Podle Klause je nyní úkolem sdružení formulovat společné zájmy a prosazovat je v unii. V4 podle něj přispěla k tomu, že se Polsko, ČR, Maďarsko a Slovensko sblížily a mají normální přátelské vztahy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video