KLDR poprvé vyzkoušela mezikontinentální raketu. Mohla by doletět až na Aljašku | E15.cz

KLDR poprvé vyzkoušela mezikontinentální raketu. Mohla by doletět až na Aljašku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Severní Korea oznámila, že vůbec poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu. Střela Hwasong-14 letěla 39 minut a dosáhla výšky 2802 kilometrů. Následně přesně zasáhla svůj určený cíl, citovala státní severokorejskou televizi agentura Reuters.

Americké tichomořské velení předtím sdělilo, že zaznamenalo odpal rakety z území KLDR a že dráhu střely sledovalo po dobu 37 minut.

Totalitní Severní Korea tak zřejmě dosáhla klíčového pokroku v naplnění svého plánu ohrozit Spojené státy, poznamenala agentura AFP. Otestovaná raketa může být schopna zasáhnout Aljašku, řekl zbrojní analytik citovaný agenturou AP.

Spojené státy a Jižní Korea předtím uváděly, že střela, kterou Pchjongjang vypálil ze svého území a která dopadla do Japonského moře, byla raketou středního doletu.

Střela byla odpálena jen několik hodin poté, co o problémech s KLDR telefonicky hovořil americký prezident Donald Trump s japonským premiérem Šinzóem Abem a s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Trump koncem června uvedl, že severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci. Prohlásil také, že čas trpělivosti s jadernými a raketovými testy KLDR skončil.

Trump v první reakci na twitteru napsal: „Severní Korea právě vypustila další raketu. Nemá tento člověk (severokorejský vůdce Kim Čong-un) ve svém životě nic lepšího na práci? Lze jen těžko uvěřit, že Jižní Korea a Japonsko to ještě vydrží. Možná že Čína vyvine tvrdý nátlak na Severní Koreu a jednou provždy skoncuje s těmito nesmysly!“

Čína prostřednictvím mluvčího ministerstva zahraničí vybídla ke klidu a zdrženlivosti. Jde o výzvu, kterou Peking v podobných situacích vyjadřuje opakovaně. Čína je prakticky jediným diplomatickým spojencem Pchjongjangu, v poslední době ale narůstá její nevole nad chováním KLDR, kvůli kterému na Peking tlačí Spojené státy.

Japonský premiér řekl, že Severní Korea ignoruje opakovaná varování mezinárodního společenství. Požádá proto prezidenty Číny a Ruska, aby sehráli konstruktivnější roli v úsilí ukončit severokorejský zbrojní program. Čínský prezident Si Ťin-pching je právě na návštěvě Moskvy. O problému chce premiér Abe jednat rovněž na nadcházejícím summitu velkých světových ekonomik G20 v Hamburku.

Jihokorejské úřady oznámily, že sledují dopady raketového testu na finanční trhy, žádné velké výkyvy ale zatím nezaznamenaly. Hlavní akciový index KOSPI odepsal 0,6 procenta, kurz jihokorejského wonu je proti dolaru nepatrně pevnější.

Podle americké armády střela odstartovala poblíž letecké základny asi sto kilometrů severozápadně od severokorejské metropole Pchjongjangu.

Podívejte se, jak dosud probíhaly raketové testy KLDR:
Raketové testy KLDR

KLDR tento rok testovala několik nových raket, podle odborníků i výkonnou balistickou střelu středního doletu, jež by v budoucnu mohla dosáhnout i takových cílů, jako je americká Havaj či Aljaška. Rada bezpečnosti OSN potrestala Pchjongjang novými sankcemi.

Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) James Syring počátkem června označil technologický pokrok v severokorejském vývoji balistických střel v uplynulých šesti měsících za velice znepokojivý.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video