Trump: Musíme ochránit spojence před hrozbou KLDR | E15.cz

Trump: Musíme ochránit spojence před hrozbou KLDR

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci, čas trpělivosti s jadernými a raketovými testy KLDR již skončil. Běhemschůzky se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem to prohlásil americký prezident Donald Trump.

Spojené státy podle něj chystají spolu se svými spojenci řadu diplomatických, bezpečnostních a ekonomických opatření.

"S Jižní Koreou a Japonskem, stejně jako s partnery po celém světě, úzce spolupracujeme na řadě diplomatických, bezpečnostních a ekonomických opatření, abychom naše spojence a naše občany ochránili před tou hrozbou známou jako Severní Korea," řekl Trump v Růžové zahradě Bílého domu na společné tiskové konferenci s jihokorejským prezidentem.

Vztahy Washingtonu a Pchjongjangu, které jsou napjaté kvůli rostoucímu počtu zkoušek balistických raket z posledních měsíců, ještě více vyhrotila smrt studenta Otto Warmbiera. Ten byl do USA začátkem června převezen ze severokorejského vězení v kómatu. Trump dnes prohlásil, že "celý svět byl svědkem" toho, co severokorejský režim s Warmbierem provedl.

Trump dříve prohlásil, že by se nebránil schůzce se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Po studentově smrti však Bílý dům oznámil, že osobní jednání obou vůdců teď není pravděpodobné.

O chystaných krocích proti KLDR se dnes Trump podrobněji nevyjádřil.

Jihokorejský prezident po jednání s šéfem Bílého domu prohlásil, že "severokorejské provokace se dočkají rázné reakce". Soul podle něj chystá zvýšení své obranné kapacity a reformu armády, aby byl schopen efektivnější obrany před severním sousedem.

Liberál Mun - na rozdíl od své konzervativní předchůdkyně v úřadě, sesazené prezidentky Pak Kun-hje - nemá příliš vstřícný přístup k americkému systému protiraketové obrany THAAD, jehož část byla před jeho letošním nástupem v Koreji instalována. Nový prezident začátkem června nařídil zmrazit zprovoznění zbývajících částí štítu, dokud se nevyhodnotí jeho dopad na životní prostředí. Měnit dohodu s USA v této věci však Mun nehodlá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video