Kolizi auta u parlamentu v Londýně vyšetřuje protiteroristické oddělení | E15.cz

Kolizi auta u parlamentu v Londýně vyšetřuje protiteroristické oddělení

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Automobil v centru Londýna u budovy britského parlamentu narazil velkou rychlostí na bezpečnostní zátaras a také do chodců a cyklistů. Zraněni byli tři lidé, policie řidiče auta zadržela. Incident vyšetřuje protiteroristická jednotka jako teroristický čin a řidiče vzala do vazby s podezřením ze spáchání terorismu. Při loňském podobném útoku v blízkosti parlamentu zemřelo pět lidí. Od té doby jsou na místě zvýšená bezpečnostní opatření.

Velitel protiteroristického oddělení Neil Basu řekl, že zadržený zatím nespolupracuje. Stanice BBC zjistila ze svých zdrojů, že možná byl muž policii znám z minulosti.

Záchranná služba oznámila, že dva zraněné bylo potřeba převézt do nemocnice, třetí byl ošetřen na místě. BBC hlásí, že jedna zraněná žena je stále v nemocnici s vážným zraněním, jež ale neohrožuje její život.

Auto najelo do skupiny cyklistů čekajících na semaforu o půl osmé ráno místního času (o půl deváté SELČ), pak zrychlilo a najelo ve velké rychlosti do zátarasu. Svědci se shodli, že šlo o záměrný čin.

Policie byla na místě velmi rychle, muže v poutech odvedla a místo ohraničila. Auto bylo prohledáno, ale nenašly se žádné zbraně. Uzavřena byla blízká stanice metra Westminster, autobusové linky byly odkloněny na jinou trasu.

Incident se stal podle Sky News v ohrazené jízdní dráze, kterou používají taxi a další automobily mířící ke vchodu do Sněmovny lordů. Auto do zátarasu narazilo v rychlosti, protože podle Sky News je patrné, že na místě řidiče byl aktivován airbag.

Basu řekl, že nic nenaznačuje, že Londýňanům hrozí další nebezpečí. "Naší prioritou je formálně podezřelého identifikovat, zjistit motiv jeho činu. Zatím nespolupracuje. Protože to byl zřejmě úmyslný čin a vzhledem k místu, to považujeme za terorismus," dodal. Podle BBC policie nezvýšila stupeň bezpečnostních opatření, jež jsou nyní na druhém nejvyšším.

Na twitteru na situaci reagovali politici včetně premiérky Theresy Mayové, šéfa opozice Jeremyho Corbyna, bývalého ministra zahraničí Borise Johnsona i londýnského starosty Sadiqa Khana. Americký prezident Donald Trump na twitteru o pachateli hovořil jako o zvířeti. "Jsou to šílená zvířata, s nimiž je třeba jednat rozhodně a silou," uvedl.

Na odpoledne je svolán výbor pro krizové situace COBRA. Náměstek ministra obrany Tobias Ellwood řekl, že se zdá, že šlo o "úmyslný útok na parlament".

Loni v březnu najel Khalid Masood autem do chodců na Westminsterském mostě v blízkosti parlamentu a pak u budovy ubodal policistu. Celkem si atentát vyžádal pět obětí. Politik Ellwood byl loni u Masoodova útoku a snažil se poskytnout první pomoc zraněnému policistovi, který ale později svým zraněním podlehl. Masooda policie zastřelila.

U parlamentu chtěl na policisty, vojáky nebo poslance útočit také Brit Khalid Ali, který v minulosti působil pět let v Afghánistánu. Letos byl odsouzen k doživotí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video