Kolumbie se zbavuje vzpomínek na Escobara, jeho brutalistní „pevnost“ půjde k zemi | E15.cz

Kolumbie se zbavuje vzpomínek na Escobara, jeho brutalistní „pevnost“ půjde k zemi

fry

Populární filmy a seriály obracejí širokou pozornost na postavu narkobarona Pabla Escobara. Kolumbie se však jeho možné popularizaci brání a likviduje postupně objekty, které by jeho éru připomínaly. Aktuálně má jít k zemi osmipodlažní budova postavená ve stylu brutalismu, která se nachází ve druhém největším kolumbijském městě Medellínu. Nahradí ji park. Schválilo to vedení města, informuje server Deutsche Welle.

Kromě vybudování klidové zóny tamní radnice uvažovala ještě o předelání budovy na pietní místo, které by vzpomínalo na oběti krvavých drogových válek z 80. a 90. let minulého století. Tyto plány se však nakonec neuskuteční. „Budova Monaco půjde k zemi,“ řekli radní Medellínu. 

Děje se tak podle některých i s ohledem na minulost země. Budova totiž patřila slavnému drogovému baronovi Pablu Escobarovi. Jeho postava a životní příběh je v posledních letech opět vyhledávaným tématem, díky kterému vznikl například seriál společnosti Netflix Narcos či loňský film Escobar. Podle kolumbijských médií se místní obyvatelé obávají, že by si mladší generace, která krvavá léta nezažila, mohla vzít z Escobarovy postavy příklad. 

Budova Monaco není prvním bývalým majetkem Escobara, který se Kolumbie rozhodla vymazat. Na konci ledna byla například odstraněna replika letadla, které bylo použito při pašování kokainu z Kolumbie do Spojených států z nemovitosti nazývané Hacienda Napoles. 

Demolice Transgasu začala, stroje bourají přístřešek před vchodem

Už dříve se jihoamerická země rozhodla přetvořit Escobarův ranč s rozlohou dvaceti čtverečních kilometrů, obsahující mimo jiné i soukromou zoologickou zahradu, na přírodní rezervaci.

Pablo Escobar, který zemřel před šestadvaceti lety 2. prosince 1993, byl považován za jednoho z nejbohatších lidí na světě. V době největších drogových válek v letech 1983 až 1994 zemřelo podle statistik 46 612 lidí. Většina z těchto obětí je připisována právě Pablu Escobarovi. 

Výprodej na vyhlášených světových adresách: ceny luxusních bytů klesají o desítky procent
Město duchů ve stylu Walta Disneyho. Podívejte se na nedokončený turecký realitní projekt
Malý velký drahokam v Rakousku, který Čechům stále uniká

Autor: fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!