Kontroloři: Unijní státy porušují pravidla pro kvalitu ovzduší | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Kontroloři: Unijní státy porušují pravidla pro kvalitu ovzduší

Kontroloři: Unijní státy porušují pravidla pro kvalitu ovzduší
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Vlády zemí Evropské unie nedodržují unijní limity pro kvalitu ovzduší, které jsou už tak slabší než doporučení Světové zdravotnické organizace. Uvedli to auditoři Evropského účetního dvora. Přitom Brusel chce několik členských zemí pohnat před soud právě kvůli neschopnosti prosazovat zákony o kvalitě ovzduší.

Respirační choroby v důsledku znečištění ovzduší jsou každoročně příčinou asi 400 tisíc předčasných úmrtí. Kvůli čistotě ovzduší vlády dávají do zdravotnictví stovky miliard eur.

"Tyto významné lidské a ekonomické ztráty se dosud nepromítly do adekvátních kroků po celé unii," varují auditoři. Zdůraznili také, že za většinu předčasných úmrtí může oxid dusičitý a přízemní ozon. Ohroženi jsou zejména lidé ve městech. Podle údajů EU z 28 členských zemí jich emisní normy neplní 23.

Brusel na zprávu reagoval prohlášením, že zintenzivňuje opatření směřující ke snížení znečištění a poukázal na to, že v některých oblastech nastal pokrok. "Evropská komise si je plně vědoma naléhavé potřeby dalšího zlepšení ovzduší v Evropě," uvedl mluvčí komise.

V květnu komise oznámila, že pošle před Soudní dvůr Evropské unie šest zemí, které nesplnily požadované limity ohledně kvality ovzduší. Jde o Německo, Francii, Británii, Itálii, Maďarsko a Rumunsko.

Prouza: Český pracovní trh není atraktivní už jen pro Ukrajince, ale i Rumuny a Bulhary

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!